POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE
Ładunki wojskowe USA na komercyjnych satelitach? GAO: Niewykorzystany potencjał
Instytucja kontrolna Kongresu Stanów Zjednoczonych - Government Accountability Office (GAO) – opublikowała w zeszłym miesiącu raport, w którym wskazała na niewykorzystany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych potencjał tkwiący w możliwości wykorzystania komercyjnych misji kosmicznych, a w szczególności oferowanych przez nie wolnych przestrzeni ładunkowych.
Każdego roku Departament Obrony USA wydaje miliardy dolarów na produkcję i eksploatację złożonych systemów satelitarnych. W ich przypadku nawet odosobniony atak wroga lub przypadkowa i nieodwracalna awaria może wiązać się ze stratami wynoszącymi miliardy dolarów. W związku z faktem coraz bardziej kompleksowego wykorzystywania przestrzeni kosmicznej przez Departament Obrony konieczne jest wypracowanie nowego podejścia do tego zagadnienia. Możliwym i sugerowanym przez GAO rozwiązaniem jest wykorzystanie przestrzeni ładunkowych oferowanych przez prywatne misje kosmiczne oraz integracja wojskowych systemów (np. sensorów) z komercyjnymi satelitami.
Obecnie militarne wykorzystanie możliwości oferowanych przez prywatne misje kosmiczne jest zjawiskiem o znaczeniu marginalnym. Od 2009 r. Departament Obrony wykorzystał trzy komercyjnie oferowane przestrzenie ładunkowe, a do 2022 r. planuje się wykorzystanie kolejnych trzech prywatnych misji.
W opublikowanymi w lipcu raporcie GAO odnotowało, że wykorzystanie komercyjnych misji kosmicznych (np. poprzez wykorzystanie wolnych przestrzeni ładunkowych lub integrację sensorów oraz innych urządzeń służących zastosowaniom wojskowym z komercyjnymi misjami kosmicznymi) może przyczynić się do przyspieszenia prac nad opracowywanymi przez Departament Obrony systemami, zaoszczędzenia miliardów dolarów oraz zmniejszenia ryzyka wyłączenia z gotowości operacyjnej przez przeciwnika wojskowych systemów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej przy wykorzystaniu nawet ograniczonego uderzenia.
Do tej pory jednostką organizacyjną Departamentu Obrony USA odpowiedzialną za koordynację wykorzystania cywilnych misji kosmicznych do celów militarnych było Hosted Payload Office, jednak GAO w swoim raporcie negatywnie oceniło dorobek ww. biura i w jednej ze swych rekomendacji wskazało, że Departament Obrony powinien dokonać analizy, czy Hosted Payload Office właściwie realizuje swoje zadania w wyżej wskazanym zakresie.