Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

NASA odczuwa skutki przestawienia na pracę zdalną. Wzrost liczby cyberataków

Fot.  Billy Brown via Flickr (CC BY 2.0)
Fot. Billy Brown via Flickr (CC BY 2.0)

Panująca pandemia zmusiła zastępy pracowników NASA do nagłego przejścia na tryb pracy zdalnej - zgodnie z utrzymywanym od połowy marca br. zarządzeniem kierownictwa agencji. Jak się jednak szybko okazało, takie rozwiązanie niesie za sobą szereg nowych niebezpieczeństw, które czyhają na pracowników w zewnętrznych sieciach zdalnego dostępu do danych.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że rośnie liczba cyberataków na jej pracowników, którzy z powodu pandemii choroby koronawirusowej Covid-19 wykonują swoje obowiązki zdalnie. Według agencji, największym zagrożeniem jest złośliwe oprogramowanie i fałszywe strony w sieci. NASA ocenia, że cyberprzestępcy preparują witryny internetowe z bezpośrednim zamysłem ukierunkowania cyberataków na pracowników agencji.

Jak wynika ze statystyk przedstawionych przez NASA, liczba ataków phishingowych i działań z użyciem złośliwego oprogramowania wzrosła blisko dwukrotnie od czasu ustanowienia obowiązku pracy zdalnej w połowie marca 2020 roku. Poinformowano również o dwukrotnym wzroście prewencyjnego blokowania prób nieautoryzowanego dostępu do systemów tej instytucji.

Jak zwraca uwagę serwis Ars Technica, dane dotyczące tej ostatniej kwestii są szczególnie martwiące. Świadczą bowiem o tym, iż pracownicy NASA padają ofiarą kampanii hakerskich prowadzonych z użyciem złośliwych linków dystrybuowanych zazwyczaj w wiadomościach SMS lub poczty elektronicznej.

Jak podkreśla Ars Technica, ryzyko ataków na amerykańską agencję kosmiczną wzrosło wraz z wybuchem pandemii koronawirusa. Ze względu na zagrożenie wielu pracowników firm i organizacji na całym świecie zaczęło wykonywać swoje obowiązki służbowe w pełni zdalnie. Według serwisu działy IT przeważnie nie dysponowały możliwościami szybkiego przygotowania się do tej nowej sytuacji, choćby w zakresie formalizacji procedur dotyczących cyberbezpieczeństwa. Potwierdzają to wewnętrzne notatki NASA, do których dotarła Ars Technica.

Według serwisu NASA ostrzegła swoich pracowników, że fala intensywnych cyberataków jeszcze nie przeszła, a incydenty będą wciąż miały miejsce w zwiększonym natężeniu. "Pracujcie ostrożnie, jeśli wykorzystujecie do tego celu swoje komputery osobiste lub urządzenia mobilne" - zalecono.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama