Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Naukowo-badawcza ofensywa Kanady. Inwestycje także w projekty kosmiczne

Fot. Kancelaria Premiera Kanady/Adam Scotti (PMO) [pm.gc.ca]
Fot. Kancelaria Premiera Kanady/Adam Scotti (PMO) [pm.gc.ca]

Ponad pół miliarda dolarów kanadyjskich zostanie przeznaczonych w krótkim czasie na narodowe projekty naukowo-badawcze - ogłosił na początku marca br. premier Kanady, Justin Trudeau. Szeroko zakrojony program wsparcia ma z jednej strony nadać silny impuls stymulujący do przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19, a z drugiej - wydatnie wzmocnić kanadyjski potencjał rozwojowy i gospodarczo-inżynieryjny, także w obszarze eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Kanadyjscy naukowcy i inżynierowie mają otrzymać niebawem w sumie 518 mln CAD wsparcia ze strony rządu centralnego. Pieniądze trafią przede wszystkim do szkół wyższych i szpitali uniwersyteckich, wspierając badania zarówno nad nowymi terapiami i ochroną zdrowia, jak i rakietami kosmicznymi. Rząd dofinansuje w ten sposób 102 projekty naukowe prowadzone przez ponad 1000 specjalistów w 35 placówkach badawczych – zapowiedział w minionym tygodniu premier Justin Trudeau.

Wśród projektów są zarówno prace prowadzone na Uniwersytecie Toronto nad zrozumieniem przyczyn chorób takich jak demencja, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, jak i budowa na Uniwersytecie Manitoby cyfrowego archiwum dokumentującego historię przymusowych szkół dla Indian. Co szczególnie istotne z punktu widzenia tematyki kosmicznej, w puli tej znajdują się też prace na Uniwersytecie York i Uniwersytecie Zachodnim nad stosowaniem technologii wytwarzania przyrostowego (drukarek 3D) do produkowania podzespołów i konstrukcji rakiet kosmicznych. Mają to być przede wszystkim systemy napędzane "ekomateriałami" pędnymi, czyli nieszkodliwymi z perspektywy środowiska naturalnego i działalności ludzkiej. Celem jest tutaj też stworzenie systemów bardziej oszczędnych i efektywnych w wynoszeniu ładunków na orbitę.

Ponadto, środki na badania otrzymają m.in. badacze z Dalhousie University pracujący nad zbieraniem informacji o ocieplaniu się Atlantyku. Wszystkie projekty zostały wybrane w powszechnym konkursie przeprowadzonym przez rządowy Fundusz Innowacji.

Na początku pandemii, w marcu ub.r. rząd federalny przekazał już 275 mln CAD na badania nad koronawirusem i metodami leczenia Covid-19, a w maju ub.r. zainwestował 450 mln CAD w podtrzymanie tych badań naukowych. Wcześniej, w budżecie 2018 r. rząd zobowiązał się do przekazania 763 mln CAD w ciągu 5 lat na całokształt badań naukowych i potrzebną do nich infrastrukturę. Od 2016 r. rząd federalny przeznaczył 10 mld CAD na naukę i rozwój naukowo-badawczy.

Wsparcie projektów badawczych jest częścią zapowiadanych działań rządu federalnego na rzecz odbudowy gospodarki, nadwyrężonej socjoekonomicznymi skutkami pandemii. Według najnowszych danych kanadyjskiego urzędu statystycznego, PKB Kanady w czwartym kwartale ub.r. wzrosło wprawdzie o 2,3 proc., ale w całym 2020 r. spadło o 5,4 proc. Według komunikatu Statistics Canada, to największy spadek PKB od 1961 r., czyli momentu rozpoczęcia monitorowania kwartalnych danych.

Źródło: innovation.ca/PAP


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama