Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Nowa odsłona unijnego konkursu innowacji z zakresu robotyki kosmicznej

Koncepcja misji ESA e.Deorbit - serwisowego satelity deorbitującego. Fot. ESA [esa.int]
Koncepcja misji ESA e.Deorbit - serwisowego satelity deorbitującego. Fot. ESA [esa.int]

Od 5 listopada 2019 roku trwa nabór wniosków w trzecim konkursie Komisji Europejskiej na rozwój robotyki kosmicznej SPACE-27-TEC-2020: SRC – Space robotics technologies. Konkurs będzie realizowany do marca roku następnego.

Celem rozpoczętej trzeciej odsłony konkursu jest podjęcie prac przygotowawczych do przyszłej misji demonstrującej rozwój technologii orbitalnych. W zakresie tym mieszczą się: serwisowanie na orbicie, montaż dużych elementów oraz opracowanie demonstratora w zakresie technologii planetarnych, takich jak autonomia ruchu, pokonywanie trudnych przeszkód, pokonywanie długiego dystansu, współpraca dwóch robotów oraz pozyskiwanie i przetwarzanie danych.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu Komisji Europejskiej - Strategicznego Klastra Badawczego PERASPERA. Jego tematy obejmują następujące zagadnienia:

  1. In-orbit Demonstrator Mission Study (do fazy B1 włącznie),
  2. Advanced Robotics Planetary Exportation.

Zakres ich obowiązywania określono w dokumencie Horizon Work Programme 2018-2020: Leadership in Enabling and Industrial Technologies – Space, przyjętym 2 lipca 2019 roku.

Do wglądu na stronie internetowej dostępne jest kompendium trwającej odsłony konkursu - Compendium of SRC Activities Call 2020, gdzie znajdują się szczegółowe wyjaśnienia, opis zasad oraz wytyczne do przygotowywania oferty. Zgodnie z komunikatem Polskiej Agencji Kosmicznej na temat rozpoczęcia naboru, znajomość dokumentu będzie pomocna przy przygotowaniu wniosku konkursowego.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!