Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Owocna wizyta przedstawicieli PAK w Rumunii. Zacieśnianie współpracy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała wizytę przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego w Rumunii, która miała miejsce w dniach 13-15 listopada 2018 r. Podczas misji został podpisany list intencyjny przez Polską Agencję Kosmiczną (PAK) i Rumuńską Agencję Kosmiczną (ROSA) na rzecz zacieśnienia współpracy w takich obszarach, jak: świadomość sytuacyjna w kosmosie, systemy wynoszenia i małe rakiety, obserwacja Ziemi, eksploracja przestrzeni kosmicznej czy wspólnego udziału m.in. w programach Komisji Europejskiej z obszaru Space.

List intencyjny na rzecz zacieśnienia współpracy w przestrzeni kosmicznej pomiędzy agencjami kosmicznymi Polski i Rumunii został podpisany 14 listopada 2018 r. przez prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, dr. hab. Grzegorza Bronę i prezesa Rumuńskiej Agencji Kosmicznej, dr. Mariusa-Ioana Piso.

Podjęcie współpracy z Rumuńską Agencją Kosmiczną wpisuje się w jeden z kierunków współpracy międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej założonych w Krajowym Programie Kosmicznym. Rumunia to partner o ciekawym, kilkudziesięcioletnim dorobku związanym z eksploracją kosmosu. Obszary potencjalnej współpracy polsko-rumuńskiej w dziedzinie technologii kosmicznych i satelitarnych mogą obejmować m.in.: świadomość sytuacyjną w przestrzeni kosmicznej, obserwację Ziemi, mikrosatelity oraz budowę małych rakiet.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Celem misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego do Rumunii było nawiązanie kontaktów i podjęcie rozmów na temat współpracy w dziedzinie technologii satelitarnych i kosmicznych. W wyjeździe wzięli udział, poza delegacją Polskiej Agencji Kosmicznej, reprezentanci Instytutu Lotnictwa, firmy ICEYE Polska oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Głównym punktem listopadowej wizyty w Rumunii były sesje, podczas których przedstawiciele podmiotów polskiego i rumuńskiego sektora kosmicznego zaprezentowali swoje osiągnięcia i potencjał oraz polsko-rumuńskie spotkania B2B. Reprezentanci Polski przeprowadzili rozmowy bilateralne z przedstawicielami takich firm i instytutów z Rumunii, jak m.in.:  Instytut Badań Kosmicznych (Institiute of Space Science, ISS) będący oddziałem Narodowego Instytutu Fizyki Plazmy, Laserowej i Radiacyjnej (National Institute for Laser, Plasma and Radiation Physics, INFLPR), Narodowy Instytut Badań Aeronautycznych (National Institute for Aerospace Research „Ellie Carafoli”, INCAS), Rumuński Instytut Badań i Rozwoju Turbin Gazowych COMOTI (Romanian Research&Development Institute for Gas Turbines, COMOTI), Astronomiczny Instytut Rumuńskiej Akademii (Astronomical Institute of Romanian Academy), Badawcze Centrum Informacji Kosmicznych Politechniki w Bukareszcie (University Politehnica of Bucharest CEOSpace Tech), Wydział Inżynierii Aeronautycznej Politechniki w Bukareszcie (Faculty of Aerospace Engineering of Politehnica University of Bucharest), Agencja Rozwoju Wyposażenia i Technologii Wojskowych (Military Equipment and Techhnologies Research Agency, METRA) czy Narodowy Instytut Badań i Rozwoju Optoelektroniki (National Research and Development Institute for Optoelectronics, INOE). 

Polska delegacja złożyła wizytę w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Bukareszcie, podczas której prezes PAK spotkał się z Ambasadorem RP, panem Marcinem Wilczkiem. Spotkanie miało na celu nawiązanie bliższych relacji oraz omówienie potencjalnych inicjatyw na rzecz rozwoju współpracy polskich przedsiębiorstw i instytutów z partnerami z Rumunii. 

Członkowie krajowej delegacji odwiedzili rumuński Narodowy Instytut Badań Aeronautycznych „Ellie Carafoli” (INCAS) – placówkę badawczą o ponad sześćdziesięcioletniej tradycji, prowadzącą badania w obszarze lotnictwa i kosmonautyki (inżynieria kosmiczna, aerodynamika), posiadającą unikalną infrastrukturę związaną z symulacją dynamiki lotu i rzeczywistości wirtualnej. Następnie złożyli wizytę w Narodowym Instytucie Badań i Rozwoju Turbin Gazowych COMOTI zajmującym się badaniami naukowymi w zakresie silników turbinowych, turbin gazowych i maszyn przemysłowych oraz ich projektowaniem, testowaniem, integracją i produkcją. Drugiego dnia wizyty w Rumunii polska delegacja zwiedziła Instytut Nauk Kosmicznych (Institute for Space Sciences, ISS) realizujący badania podstawowe z zakresu astrofizyki, fizyki planet, plazmy i magnetometrii, astrofizyki i promieniowania kosmicznego oraz projekty związane z badaniami stosowanymi i rozwojem technologii kosmicznych. Polacy gościli też w ośrodku badawczym Extreme Light Infrastructure (ELI) zajmującym się fizyką nuklearną i jej zastosowaniami, będącym największym tego typu obiektem w Europie, w którym  budowany jest system laserów o dużej mocy.

Rumunia jest istotnym uczestnikiem rynku kosmicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Rocznie przeznacza na działalność kosmiczną około 60 mln EUR. Rumuńska Agencja Kosmiczna została założona w 1991 r., a w 2011 r. kraj dołączył do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Rumunia, podobnie jak Polska, podejmuje starania o dołączenia do Europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking).

Listopadowa wizyta przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego w Rumunii była drugą misją gospodarczą zorganizowaną przez PAK dla polskich podmiotów przemysłu kosmicznego w 2018 r. W połowie października 2018 r. pod auspicjami PAK odbył się wyjazd delegacji krajowej branży kosmicznej na Ukrainę, w którym wzięli udział reprezentanci 6 polskich firm i instytutów.

Źródło: PAK

Reklama
Reklama

Komentarze