Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

PAK zaprasza na "briefing" podsumowujący ustalenia Rady Ministerialnej ESA

Fot. ESA [esa.int]
Fot. ESA [esa.int]

W piątek 20 grudnia br. w oddziale terenowym Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) w Warszawie odbędzie się briefing z udziałem delegatów do rad programowych i komitetów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Treścią spotkania będzie m.in. podsumowanie ustaleń Rady Ministerialnej ESA, która miała miejsce pod koniec listopada tego roku w Sewilli.

Przeprowadzona w terminie 27-28 listopada Rada Ministerialna ESA w Sewilli była jednym z cyklicznych spotkań szczebla międzyrządowego, na których co 2-3 lata zapadają główne decyzje programowo-budżetowe agencji. Przedmiot dyskusji stanowiła także dalsza realizacja toczących się wciąż misji w konkretnie zdefiniowanych obszarach europejskiej działalności kosmicznej.

Przedmiot tegorocznych obszarów decyzyjnych pogrupowano w czterech odrębnych sekcjach tematycznych: „nauka i eksploracja”, „monitorowanie i zabezpieczanie” (obejmujące obserwacje pogody kosmicznej, pobliskich planetoid oraz nagromadzenia sztucznych obiektów na orbicie), „łączenie i czerpanie korzyści” (szeroko pojęte usługi kosmiczne – obserwacja Ziemi, telekomunikacja, nawigacja satelitarna i downstream) oraz „projektowanie i eksploatacja” (m.in. technologie wynoszenia, obsługa naziemna lotów kosmicznych i operacje wspomagające dostęp do przestrzeni pozaziemskiej). W kategorie te wpisano tradycyjny dwuzakresowy podział organizacyjny projektów ESA - na obowiązkowe i opcjonalne.

W najogólniejszym rozrachunku, listopadowa Rada Ministerialna zakończyła się przyjęciem rekordowego w swojej skali budżetu ESA o wartości 14,39 mld EUR na kolejne kilka lat realizacji - trwających i nowo zaaprobowanych programów. W tym wymiarze Polska wpłaci do kasy organizacji 166 mln EUR (co będzie stanowić ok. 1,2 proc. całości składek państw członkowskich oraz Słowenii i Kanady), z czego 39 mln ma trafić na realizację 7 programów opcjonalnych (realizowanych w rozmaitych perspektywach finansowania - zasadniczo w ramach od 2020 do 2028 roku): European Exploration Envelope Programme (E3P), Space Safety Programme, Earth Observation, Programme of Advanced Research in Telecommunication Systems (ARTES 4.0), Navigation (NAVISP), General Support Technology Programme (GSTP) oraz PRODEX.

Pozostałe 127 mln EUR zostanie przeznaczone na programy obowiązkowe, czyli zadania związane głównie z badaniami naukowymi, utrzymaniem europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej oraz działalnością podstawową agencji. Dotychczas (przez dopełniające się właśnie 7 lat członkostwa Polski w ESA) Polsce przysługiwało prawo do "odzyskania" 45 proc. swojej składki narodowej uiszczonej na programy obowiązkowe na mocy wygasającego wraz z końcem 2019 roku mechanizmu Polish Industrial Incentive Scheme. Część ta podlegała dotąd rozdysponowaniu przez ESA na korzyść polskich przedsiębiorstw - jako „finansowanie działań mających na celu dostosowanie polskiego przemysłu, operatorów, środowiska naukowego i innych podmiotów do wymogów Agencji”. Reszta składki nieobjęta PLIIS stanowiła natomiast zakres podlegający pod standardowe procedury zamówień publicznych, do których dostęp mają oferenci ze wszystkich państw członkowskich na zasadzie konkurencyjności. Od 2020 roku będzie tak z całością wpłacanych przez Polskę środków.

Spotkanie organizowane w Warszawie przez Polską Agencję Kosmiczną ma na celu podsumowanie wyników Rady Ministerialnej, w tym podziału polskiej składki oraz omówienie innych tegorocznych posiedzeń ESA. Odbędzie się w stołecznym oddziale terenowym PAK przy ul. Powsińskiej 69/71. Udział w nim jest możliwy po uprzedniej rejestracji poprzez internetowy formularz. Pełna agenda wydarzenia jest dostępna do wglądu na stronie internetowej PAK.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!