Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Państwa ESA za dalszą kluczową rolą Agencji w eksploracji kosmosu

Astronauta ESA Alexander Gerst na pokładzie ISS. Fot. airbus.com
Astronauta ESA Alexander Gerst na pokładzie ISS. Fot. airbus.com

W ciągu ostatnich 18 miesięcy ESA oraz wchodzące w jej skład Państwa Członkowskie spotkały się na szeregu dedykowanych warsztatów dotyczących eksploracji kosmosu. Podsumowanie zostało przedstawione 13 czerwca podczas posiedzenia Rady ESA w Paryżu.

Rada dyskutowała o europejskich ambicjach pełnienia wiodącej roli w globalnej eksploracji przestrzeni kosmicznej w oparciu o program E3P (European Exploration Envelope Programme), stworzony przez ESA podczas spotkania ministerialnego w grudniu 2016 w Lucernie. 

Po wzięciu pod uwagę poprzednich decyzji i rozwoju w określaniu nowych misji, program E3P otrzymał duże wsparcie podczas czerwcowej Rady ESA. Zakłada się wyrównany wkład finansowy ESA w trzy główne cele eksploracji (niska orbita okołoziemska, Księżyc i Mars), jak również w budowę infrastruktury dla lotów załogowych, transportu kosmicznego oraz misji robotycznych.

Państwa Uczestniczące w programie E3P zatwierdziły również na piśmie kolejne kroki, które pozwolą Europie pełnić ważną rolę w budowie LOP-G (Lunar Orbital Platform Gateway), nowej, planowanej stacji wokółksiężycowej, która pozwoli ludziom przebywać w przestrzeni kosmicznej w odległości tysiąc razy większej niż dzisiaj.

Rada została poinformowana o wynikach badań oraz rozwoju technologii, w tym o udoskonaleniach Europejskiego Modułu Serwisowego dla amerykańskiego pojazdu kosmicznego Orion, jak również postępach w budowie modułów stacji LOP-G. ESA w 2017 roku zbierała pomysły na wykorzystanie nowej stacji, otrzymała ponad 100 propozycji z europejskiego środowiska naukowego i technologicznego, w takich zakresach tematycznych jak fizjologia człowieka, badania Układu Słonecznego czy eksploracji Księżyca. Wszystko to przekłada się na dalsze decyzje, które zostaną podjęte podczas następnej Rady Ministerialnej w 2019 roku.

Bez wątpienia kolejna dekada będzie bardzo ekscytująca dla eksploracji kosmosu. ESA i jej Państwa Członkowskie intensywnie pracują, aby Europa była w centrum tej podróży. Decyzja Rady była tutaj ważnym krokiem naprzód.

David Parker, dyrektor ds. lotów załogowych i eksploracji robotycznej

Państwa członkowskie potwierdziły także, jak ważna jest implementacja zgodna z harmonogramem obecnych działań eksploracyjnych. Tu podkreśla się udział ESA w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz programie ExoMars. Astronauta ESA Alexander Gerst ostatnio ponownie wrócił na pokład ISS, zaś misja ExoMars 2020 w maju zakończyła Krytyczny Przegląd Misji, bardzo ważny etap przed wystrzeleniem. W związku z tym Państwa Członkowskie poparły plan dyrektora generalnego ESA dla:

  • negocjacji umów dotyczących wkładu ESA w rozwój i budowę LOP-G, również tych dotyczących kwestii transportu i infrastruktury;
  • negocjacji umowy (lub umów) dotyczących europejskiego wkładu w międzynarodową misję przywiezienia próbek z Marsa lub w inne misje typu sample return;
  • wykonania analiz scenariuszy i konceptów misji księżycowych wspierających założenia europejskich środowisk naukowych.

Umowy miałyby zostać zatwierdzone podczas Rady Ministerialnej w 2019 roku.

Źródło: ESA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!