Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Piotr Wawrzyk, MSZ: European Rover Challenge czynnikiem rozwoju współpracy kosmicznej [Space24 TV]

Fot. Space24.pl/R.Surdacki
Fot. Space24.pl/R.Surdacki

Piotr Wawrzyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP był jednym z uczestników konferencji eksperckiej towarzyszącej przebiegowi European Rover Challenge 2019 w Kielcach. Przedstawiciel MSZ odpowiedział przy tej okazji na kilka pytań dotyczących znaczenia i możliwości szerszego zaistnienia Polski w międzynarodowej sieci powiązań technologicznych oraz współpracy w sektorze kosmicznym.

W swojej wypowiedzi Piotr Wawrzyk, pełniący funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, podkreślił istotną rangę międzynarodowej konferencji eksperckiej toczącej się w Kielcach przy okazji European Rover Challenge 2019. Wskazał, że cykl European Rover Challenge stanowi dla Polski istotny czynnik rozwoju współpracy z innymi państwami oraz dowód znaczącego potencjału branżowego, który Polska może zaoferować w ramach różnych formuł współdziałania.

Bardzo rzadko mamy możliwość gościć przedstawicieli NASA na tak wysokim szczeblu, specjalistów tak szerokiego grona [...] z różnych krajów. W związku z tym, to na pewno się przełoży na możliwości współpracy polskich firm i polskich ośrodków naukowo-badawczych ze swoimi odpowiednikami za granicą. [To] najlepszy sposób na promocję nowoczesnych, nowych technologii - tym bardziej, że jesteśmy na Politechnice Świętokrzyskiej, która ma w tym zakresie też swój bardzo dobry dorobek.

Prof. Piotr Wawrzyk, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP

 

Na pytanie o obszary, w których Polska ma szczególnie dużo do zaoferowania partnerom zagranicznym w projektach kosmicznych, Wawrzyk wskazał przede wszystkim realizację projektów naukowo-badawczych oraz z zakresu zastosowań cywilnych. Jak podkreślił, Polacy mogą poszczycić się dużym wkładem w badania kosmiczne, polskie podzespoły są częścią najważniejszych misji kosmicznych czołowych międzynarodowych projektów - w tym tych zajmujących się eksploracją Marsa.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!