Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Plany ESA na Paris Peace Forum

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

Astronautka ESA Claudie Haigneré uczestniczyła w Paris Peace Forum w pierwszej połowie listopada 2018 r., przedstawiając wizję ESA dotyczącą zaangażowania ludzkości w wielostronną współpracę w zakresie eksploracji kosmosu w celach pokojowych.

Paris Peace Forum, inicjatywa podjęta przez francuskiego prezydenta Macrona, jest coroczną platformą dla projektów globalnego zarządzania i została pomyślana jako odpowiedź na napięcia we współczesnym świecie. Odbywające się w tym roku w dniach 11-13 listopada, w setną rocznicę zakończenia I wojny światowej, wydarzenie to swoją obecnością zaszczyciły głowy państw z ponad  60 krajów.

Opierając się na przekonaniu, że trwały pokój można osiągnąć jedynie poprzez współpracę międzynarodową w kilku sektorach, w tym w zakresie eksploracji kosmosu, forum było idealną okazją do zaprezentowania wizji ESA "Moon Village". Przewiduje ona pokojową globalną współpracę w celu osiągnięcia w XXI wieku kamienia milowego w przestrzeni kosmicznej dla ludzkości, wykorzystując potencjał ludzkości jako gatunku eksplorującego kosmos, a jednocześnie zapewniając korzyści i możliwości jak największej liczbie ludzi na Ziemi.

Astronautka Claudie Haigneré powiedziała: "Nie chodzi o to, czy ludzkość wróci na Księżyc, ale raczej o to, kiedy i kto. Nasza koncepcja "Moon Village" to ambitna wizja, koncepcja otwarta dla wielu partnerów, to krok do zaangażowania całej ludzkości, a nie tylko poszczególnych narodów, jako elementu wspólnej przyszłości".

Koncepcja Moon Village została zaprezentowana trzy lata temu jako propozycja dla programu kosmicznego stacji kosmicznej. W ciągu ostatnich kilku lat plany powrotu na Księżyc zyskały na zainteresowaniu i zaangażowały agendy rządowe, agencje kosmiczne i prywatnych przedsiębiorców.

Podejmowanych jest wiele inicjatyw i misji: od prowadzonej przez Stany Zjednoczone Lunar Orbital Platform-Gateway i chińskich planów eksploracji Księżyca, po europejskie inicjatywy prowadzone przez ESA. Wszystkie te wysiłki zbiegają się w kierunku wspólnego celu: powrotu na Księżyc i kontynuowania na nim stałej obecności.

Jednak, mimo że mają one charakter międzynarodowy, projekty te do pewnego stopnia powielają "konkurencyjne podejście" wcześniejszych przedsięwzięć. Brakuje im globalnego spojrzenia, które pozwoliłoby zmaksymalizować wyniki, umożliwiłoby szersze uczestnictwo, zainspirowało młodsze pokolenia oraz dalsze wzajemne zrozumienie i współpracę.

ESA pracuje nad promowaniem tego podejścia, docierając również do potencjalnych partnerów spoza branży kosmicznej i innych zainteresowanych stron. Jest to szansa na zgromadzenie całej społeczności międzynarodowej wokół prawdziwie globalnej wizji, w której, poprzez odpowiednie mechanizmy zarządzania, każdy kraj może uczestniczyć w podejmowanych wysiłkach, niezależnie od jego faktycznych możliwości w zakresie przestrzeni kosmicznej.

Claudie Haigneré powiedziała: "Zmobilizowani razem w kierunku tego nowego kroku ekspansji ludzkości, pomińmy nasze narodowe podziały i rywalizację. Kiedy odchodzimy od naszej planety Ziemi, naszej kolebki, wykorzystajmy okazję do odmiennego myślenia w kategoriach wielostronnej współpracy, pokojowych celów, poszanowania różnorodnych interesów i zachowania naszych wspólnych interesów”.

"Podzielamy wartości, które są promowane na tym forum: szacunek, pokojowe cele z miękkim przywództwem i integracyjnym podejściem do inspiracji. Duch Księżycowej Wioski nie bierze udziału w wyścigu kosmicznym czy konkursie, ale jest wyrazem współpracy, wspólnej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju”.

"To nie tylko tymczasowa przygoda czy nomadyczna eksploracja, ale prawdziwe zrównoważone przedsięwzięcie, którym kieruje chęć przyczynienia się do lepszego zarządzania naszą planetą Ziemią. Chcemy zebrać wolę polityczną na wysokim szczeblu, aby skorzystać z tej ogromnej szansy i zastanowić się nad przyszłością ludzkości opierającej się na nowych podstawach. Pokolenia XXI wieku będą wdzięczne za ten fascynujący wysiłek".

Claudie Haigneré i Piero Messina towarzyszyli dyrektorowi generalnemu ESA Janowi Wörnerowi przy wsparciu astronauty ESA Franka De Winne, szefa European Astronaut Centre w Kolonii.

Reklama

Komentarze

    Reklama