Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Podstrona w witrynie internetowej PAK dedykowana projektowi PERASPERA

Źródło ilustracji: polsa.gov.pl
Źródło ilustracji: polsa.gov.pl

W związku z przystąpieniem Polski do konsorcjum zarządzającego klastrem robotyki kosmicznej EU PERASPERA oraz związanymi z tym zadaniami Polskiej Agencji Kosmicznej na stronie internetowej PAK została utworzona podstrona poświęcona projektowi PERASPERA.

Strona zawiera informacje na temat projektu oraz aktualnych jego zadań istotnych z perspektywy polskich podmiotów. Będą na niej udostępniane dane dotyczące konkursów, w których polskie firmy i podmioty sektora kosmicznego mogą wziąć udział.

Zakładka poświęcona robotyce i automatyce kosmicznej opisuje zastosowania technologii, systemów oraz komponentów związanych z automatyką i robotyką oraz odwołania do stosownych materiałów źródłowych na stronach ESA.

Lista i krótki opis potencjału polskich podmiotów związanego z robotyką kosmiczną dostępne są pod tym adresem.

Klaster PERASPERA – to inicjatywa powołana w 2014 r. przez Komisję Europejską, której zadaniem jest wspieranie rozwoju europejskiej technologii w obszarze robotyki kosmicznej (PERASPERA) oraz napędu elektrycznego (EPIC).

Zadaniem konsorcjum ds. Strategicznego Klastra Badawczego PERASPERA jest m. in. przygotowanie europejskiej mapy drogowej w zakresie robotyki kosmicznej oraz definiowanie zagadnień do konkursów dotyczących tej tematyki organizowanych w ramach programów UE Horyzont 2020 i Horyzont Europa.

W skład konsorcjum PERASPERA weszły pierwotnie: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jako koordynator oraz narodowe agencje kosmiczne z: Niemiec (DLR), Francji (CNES), Wielkiej Brytanii (UK Space Agency), Włoch (ASI) i Hiszpanii (CDTI). W styczniu 2019 r. Rada Programowa konsorcjum zdecydowała o przyjęciu do organizacji Polskiej Agencji Kosmicznej.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: PAK

Reklama

Komentarze

    Reklama