Reklama

Polska

Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych rozpoczyna działanie

Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych rozpoczyna działanie.
Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych rozpoczyna działanie.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

„Stworzenie Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez Siły Zbrojne RP. Przestrzeni kosmicznej, której waga wzrasta z roku na rok wraz z procesem transformacji sił zbrojnych. Przestrzeń ta staje się także coraz ważniejsza dla efektywnego funkcjonowania całego państwa i społeczeństwa” – mówił wiceminister Cezary Tomczyk podczas inauguracji działalności Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych.

27 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Białobrzegach Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego wraz z jednostkami bezpośrednio podległymi zostało przekazane w podporządkowanie sekretarzowi stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ma to związek z rozpoczynającą jutro swoją działalność Agencją Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS). 

Nowo utworzona Agencja odpowiadać będzie za zarządzanie i kierowanie systemami satelitarnymi wprowadzanymi na wyposażenie Sił Zbrojnych, obronę i ochronę tych systemów, a także realizację zadań dotyczących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!