Reklama

Polska

Białystok: Dzięki pieniądzom z MNiSW przy uniwersytecie powstanie planetarium

Źródło zdjęcia: uwb.edu.pl
Źródło zdjęcia: uwb.edu.pl

Budowa gmachu biblioteki i planetarium Uniwersytetu w Białymstoku oraz termomodernizacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach – to dwie inwestycje podlaskich uczelni, które otrzymały wsparcie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

We wtorek 2 kwietnia na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB) przekazano czeki władzom dwóch uczelni. UwB otrzyma na swoją inwestycję 4,1 mln zł, a suwalska uczelnia - 1,4 mln zł.

Przed przekazaniem czeków poseł Jacek Żalek mówił, że w tym roku uczelni zostanie wypłacone ponad 1,2 mln zł, a pozostała kwota dofinansowania w kolejnych latach.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na planetarium, które ma być budowane we wspólnej inwestycji razem z biblioteką uniwersytecką.

Inwestycja ta ma powstać na kampusie uniwersytetu, w którym od kilku lat działa kilka wydziałów uczelni. Ciborowski mówił, że wcześniej, w dawnym akademiku uczelni działało planetarium "w bardzo ograniczonej wersji". Ciborowski dodał, że dzisiaj astronomia jest na uczelni silna dzięki pracy prof. Piotra Jaranowskiego, który pracował w zespole badającym fale grawitacyjne. "To planetarium to jest początek tego, żeby astronomię jeszcze bardziej rozwinąć, ale również początek tego, żeby (...)to był element miasta" - powiedział Ciborowski. Uczelnia chce, aby z tego miejsca korzystali nie tylko studenci i naukowcy, ale również mieszkańcy.

Uczelnia właśnie rozstrzygnęła przetarg na budowę biblioteki i planetarium. Koszt inwestycji to blisko 38 mln zł. Planetarium ma powstać do 2020 roku, a biblioteka w pierwszym kwartale 2021 roku. Ciborowski powiedział, że pieniądze na ten cel będą pochodzić ze środków własnych uczelni oraz ze środków przyznanych przez resort nauki. Dodał, że oprócz czeku na 4,1 mln zł, w ubiegłym roku uniwersytet otrzymał także czek na ponad 30 mln zł.

Drugą uczelnią, która otrzymała we wtorek czek jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. Żalek mówiąc o przyznaniu dofinansowania dla tej uczelni, mówił, że resort nauki stawia też na wysoką jakość kształcenia zawodowego.

Rektor suwalskiej uczelni dr Marta Wiszniewska mówiła, że te pieniądze to znaczna pomoc, bo - jak podkreślała - termomodernizacja jest bardzo potrzebna. Dodała, że w ramach tej inwestycji władze uczelni chcą też zamontować pompy ciepła.

Wiszniewska mówiła, że uczelnia przygotowuje się do przetargu, który ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu. Ze wstępnych szacunków wynika, że na inwestycję będzie trzeba przeznaczyć też środki własne.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!