Reklama

Polska

Brona: Złotówki inwestowane w przemysł kosmiczny zaczynają wracać do kasy państwa [Defence24 TV]

”Te pięć czy już w tej chwili sześć lat uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwoliło nam wypracować pewne podstawowe technologie, które teraz są sprzedawane na rynku otwartym. Jedna złotówka inwestowana przez wiele wiele lat w sektor kosmiczny, teraz zaczyna przynosić te przysłowiowe siedem złotych zwrotu do kasy państwa. (…) W tej chwili mamy zupełnie nową jakość - prywatne satelity, prywatne pieniądze, podatki płacone, a nie z podatków sponsorowane obiekty” - mówił specjalnie dla Space24.pl prezes Polskiej Agencji Kosmicznej po podpisaniu listu intencyjnego o zacieśnieniu współpracy pomiędzy firmami ICEYE i Creotech Instruments.

Polska bardzo aktywnie próbuje się włączać do trendu New Space. Z jednej strony promując zastosowanie danych satelitarnych (...). Kolejnym krokiem jest posiadanie własnych satelitów w trendzie New Space. Mówiąc "własnych" mówię tutaj o satelitach polskich firm.

Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Widać, że  Polska zaczyna się specjalizować właśnie w przetwarzaniu danych satelitarnych, co z jednej strony przysłuży się na pewno szeroko pojętemu biznesowi i bezpieczeństwu na co dzień - w aspekcie związanym z zarządzaniem kryzysowym, ale z drugiej strony będzie prawdopodobnie pewnym impulsem dla myślenia strategicznego w dłuższym terminie, związanego z Ministerstwem Obrony Narodowej, na co bardzo liczę.

Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!