Polska

Dane satelitarne i biznes. Po wrocławskim seminarium

Fot. WPT
Fot. WPT

Niemal sześćdziesiąt osób uczestniczyło 7 grudnia w seminarium „Analiza danych satelitarnych – rynek wielkich możliwości”, zorganizowanym przez Wrocławski Park Technologiczny (WPT). Patronat nad wydarzeniem objął portal Space24.pl.

Seminarium miało na celu przybliżenie polskim firmom, szczególnie tym z sektora IT, informacji o potencjale biznesowym, jaki niesie za sobą przetwarzanie danych satelitarnych. Napływające szerokim strumieniem dane dają możliwość tworzenia wielu nowych usług dla administracji krajowej i lokalnej, rolnictwa, energetyki i innych gałęzi przemysłu.

Uczestnicy mieli szansę poznać projekty europejskie, w ramach których firmy mogą korzystać z obrazowania satelitarnego. Mówili o nich: Martyna Gatkowska, Zastępca Kierownika Centrum Teledetekcji w Instytucie Geodezji i Kartografii oraz Marcin Gałuszkiewicz, Szef Zespołu w Departamencie Wojskowych Technologii Satelitarnych Polskiej Agencji Kosmicznej.

W drugiej części spotkania wystąpili przedstawiciele firm. Swoje oparte o dane satelitarne rozwiązania dla rolnictwa precyzyjnego prezentował Przemysław Żelazowski, Współtwórca SatAgro. O możliwościach korzystania z danych satelitarnych na platformie EO w chmurze CloudFerro opowiadał Alek Cesarz, Senior Project Manager w CloudFerro. Natomiast Bartłomiej Bil, Kierownik Projektów z PGE Nowa Energia wskazywał potrzeby sektora energetycznego, które można zaspokoić właśnie poprzez usługi oparte o dane satelitarne.

Równie dużym powodzeniem co prelekcje, cieszyła się część przeznaczona na networking. Wielu uczestników i prelegentów dostrzegło szansę na wspólne działania.


Dnia 9 stycznia we Wrocławskim Parku Technologicznym odbędzie się nieodpłatne całodniowe seminarium na temat Programu Copernicus. Więcej szczegółów można znaleźć pod tym adresem.

Źródło: Wrocławski Park Technologiczny

Komentarze