Reklama

Polska

Dardziński: Mocniej zaangażować firmy w kształcenie kadr dla sektora kosmicznego [Defence24 TV]

„W ministerstwie, po wprowadzeniu reformy szkolnictwa wyższego, zwracamy dużo większą uwagę na instytucjonalne wsparcie kół naukowych i różnych kół zainteresowań, a jeszcze mocniej kładziemy nacisk na to, że uczelnie, szczególnie techniczne, powinny kształcić studentów w systemie dualnym – czyli w takim systemie, w którym student nie tyle odbywa staż albo praktykę u przedsiębiorcy, ale właściwie realizuje program studiów z przedsiębiorcą” – tłumaczył w rozmowie ze Space24.pl dr Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Wywiad odbył się podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

Powinniśmy się cieszyć, że mamy takich ambitnych studentów, którzy są w stanie zrealizować i skutecznie zakończyć projekt, związany z przemysłem kosmicznym. To dobrze wróży na rozwój tego całego sektora. (…) Warto w bardziej systematyczny, zorganizowany sposób dowartościować studentów, którzy uczą się przez realizację projektów.

dr Piotr Dardziński, sekretarz stanu w MNiSW

Bardzo by nam zależało, żeby jednym z głównych odbiorców takiego programu był właśnie sektor kosmiczny, żeby polskie firmy – a jest już kilka takich, które mają wystarczający potencjał – podpisały umowy z uczelniami o realizacji wspólnych programów kształcenia. Ten system gwarantuje nam pewną elastyczność. Nie musimy wymyślać sztucznego, centralnego systemu, czy programu studiów, natomiast każda z firm może wynegocjować z uczelnią właściwy dla niej profil, zorientowany na te technologie, czy rozwiązania, które ona chce rozwijać w obszarze kosmosu.

dr Piotr Dardziński, sekretarz stanu w MNiSW

Każdy projekt zrealizowany przez polski przemysł, który kończy się tym, że [produkt] bierze udział w jakiś misji, jest w 100% dowodem na to, że możliwa jest współpraca nauki i biznesu. (…) Cieszę się, że Polacy biorą udział w misjach i w tych misjach są odpowiedzialni za konstruowanie instrumentów. Chcielibyśmy oczywiście, żeby byli nie tylko tymi, którzy konstruują instrumenty, ale żeby mieli bardziej podmiotową rolę lidera w takich misjach w przyszłości.

dr Piotr Dardziński, sekretarz stanu w MNiSW
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!