Reklama

Polska

Dyrektor Meksykańskiej Agencji Kosmicznej podjęty w Warszawie przez PAK

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dyrektor Generalny Meksykańskiej Agencji Kosmicznej (AEM), dr Francisco Javier Mendieta-Jiménez, gościł w Polsce na zaproszenie PAK w dniach 3-7 lutego 2018 r. Celem wizyty było ustalenie planów współpracy obu agencji na 2018 rok dotyczących m. in. organizacji wspólnych warsztatów i seminariów naukowych poświęconych obserwacji Ziemi.

Podczas spotkania w Polskiej Agencji Kosmicznej dyrektor AEM zapoznał się z aktualnym stanem prac agencji. Zostały mu przedstawione założenia przygotowanego przez PAK w 2017 r. projektu Krajowego Programu Kosmicznego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru wspierania rozwoju w Polsce technologii kosmicznych, który ma być realizowany m.in. w ramach współpracy międzynarodowej oraz projektów multi- i bilateralnych prowadzonych również z Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi.

Dwustronne rozmowy z udziałem pułkownika Piotra Suszyńskiego, Wiceprezesa PAK ds. Obronnych i Marka Moszyńskiego, Wiceprezesa PAK ds. Nauki, dotyczyły m.in. uszczegółowienia kwestii wspólnych, polsko-meksykańskich seminariów oraz warsztatów naukowych i technologicznych planowanych na bieżący rok.

W trakcie pobytu w Warszawie meksykańska delegacja odwiedziła również Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dr Jimenez spotkał się z dyrektor CBK PAN, prof. Iwoną Stanisławską oraz z zarządem centrum, a następnie zwiedził instytut, zapoznając się z jego bogatym dorobkiem.

We wtorek, 6 lutego 2018 r., dyrektor AEM gościł na Politechnice Warszawskiej, gdzie wraz z przedstawicielami PAK był podejmowany przez Pełnomocnika Rektora ds. Technologii Satelitarnych i Kosmicznych, prof. dr. hab. inż. Jerzego Banaszka oraz Dziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, prof. dr. hab. inż. Janusza Frączka. Rozmowy dotyczyły możliwości nawiązania kontaktów naukowych przez Politechnikę Warszawską i meksykańskie uczelnie techniczne oraz wspierania tej współpracy w ramach działań wynikających z polsko-meksykańskiego porozumienia o współpracy w dziedzinie kosmosu.

Dyrektor AEM oraz przedstawiciele PAK odbyli również rozmowę z Rektorem PW, prof. dr. hab. inż. Janem Szmidtem. Następnie dr Jimenez spotkał się ze studentami z koła naukowego PW zaangażowanymi w realizację projektu studenckiego satelity PW-Sat2, którego wyniesienie zaplanowano wstępnie na koniec 2018 r.

Meksykańska Agencja Kosmiczna jest agendą rządową odpowiedzialną za nadzór nad meksykańskim programem kosmicznym oraz za wskazywanie celów i strategii rozwoju krajowego przemysłu kosmicznego. PAK podpisała porozumienie o współpracy z AEM 24 kwietnia 2017 r. Polsko-meksykańska kooperacja w obszarze kosmosu dotyczy zarządzania danymi satelitarnymi (w tym m.in. rozbudowy infrastruktury naziemnej i wykorzystania zobrazowań przez administrację państwową) oraz wymiany informacji na temat technologii komunikacyjnych i obserwacji Ziemi. Trzy kierunki wspólnych przedsięwzięć PAK i AEM obejmować mają budowę i rozwój małych satelitów, monitorowanie zanieczyszczenia atmosfery oraz projekty naukowe związane m.in. z badaniami pogody kosmicznej.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama