Reklama

Polska

Katalog infrastruktury laboratoryjnej dla polskiego sektora kosmicznego powstał pod auspicjami ARP

Ilustracja: Pixabay
Ilustracja: Pixabay

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. opublikowała „Katalog infrastruktury laboratoryjno-testowej dla branży kosmicznej w Polsce”. Katalog zawiera informacje o 25 podmiotach posiadających wyposażenie i stanowiska testowe, które mogą być wykorzystane zarówno przy pracach badawczo-rozwojowych, jak i produkcji urządzeń dla misji kosmicznych. Katalog przedstawia dane zarówno na temat firm działających w branży kosmicznej, jak i w branżach pokrewnych takich jak obronna i lotnicza.

Katalog ma trzy główne cele. Pierwszy z nich to poprawienie widoczności krajowych podmiotów, mogących świadczyć usługi na rzecz branży kosmicznej. Drugi to poprawa dostępu do infrastruktury dla małych i średnich firm z branży, które poszukują jej na etapie składania ofert do ESA. Katalog dzięki aktualnym danym kontaktowym do osób odpowiedzialnych za infrastrukturę, pozwala na bezpośredni kontakt z jej opiekunem w celu ustalenia, czy istnieją możliwości jej użycia w projekcie. Pozwala to na oszczędność czasu i zwiększa szanse przygotowania wygrywającej oferty. Trzeci cel – długoterminowy - to inwentaryzacja infrastruktury mającej potencjał wykorzystania dla potrzeb branży kosmicznej w Polsce. Pozwala to na ustalenie stanu bazowego, którego ocena będzie mogła być podstawą do decyzji na temat ewentualnej budowy centralnego ośrodka testowego dla branży.

Michał Szaniawski, Wiceprezes Zarządu ARP S.A.

Katalog zawiera informacje na temat infrastruktury podzielone na pięć głównych kategorii: (1) komory termiczno-próżniowe, (2) laboratoria EMC, (3) testy wibracyjne, (4) testy akustyczne i (5) wyposażenie specjalne. Opisana infrastruktura znajduje się zarówno w firmach, jak i podmiotach naukowych zainteresowanych jej komercyjnym udostępnieniem. Pierwsze cztery kategorie dotyczą wyposażenia potrzebnego do realizacji typowych testów urządzeń lotnych zgodnych z normami ECSS. W kategorii piątej znajduje się wyposażenie specjalne lub mające zastosowanie tylko w niektórych obszarach np. testy optyczne czy testy robotyczne (tzw. stoły powietrzne pozwalające symulować brak grawitacji w dwóch osiach).

Katalog ma strukturę otwartą. Planujemy kolejną aktualizację oraz wersję anglojęzyczną na przełomie marca i kwietnia 2018 roku, dlatego zapraszam podmioty chcące umieścić swoją ofertę udostępnienia infrastruktury testowej dla branży do kontaktu z nami. Tymczasem oddajemy w Państwa ręce narzędzie, które ułatwi przygotowanie wygrywających ofert dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Mateusz Wolski, PIAP Space

Katalog zawiera krótki opis podmiotów, wraz z podstawowymi danymi technicznymi ich infrastruktury oraz danymi kontaktowymi i logistycznymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama