Reklama

Polska

MPiT: Trzeba zwiększyć udział technologii i technik satelitarnych w zarządzaniu państwem [Defence24 TV]

„Działania wynikające z Polskiej Strategii Kosmicznej zostały jasno określone już w styczniu 2017 roku. To przede wszystkim wzrost konkurencyjności i udziału w obrocie europejskim na rynku kosmicznym. [Chodzi też o] zwiększenie elementu technologii kosmicznych i technik satelitarnych wykorzystywanych w zarządzaniu państwem, zarówno tym na polu obronnym, na polu zarządzania kryzysowego, jak i w cywilnym wykorzystaniu danych do zarządzania państwem” – wyjaśnia dla Space24.pl Robert Nowicki, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Rozmowę zarejestrowano podczas listopadowego gospodarczego Kongresu 590.

Polska Strategia Kosmiczna to element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To element Strategii, związany z budowaniem i rozwojem innowacyjnych firm, które dostarczają potencjału i lewaru dla polskiej gospodarki.

Robert Nowicki, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji MPiT

Polska administracja z ministrem ds. gospodarki na czele (...) ma na celu pokazać pewną strategię, która nas prowadzi do sukcesu. Jednym z elementów, które to wspierają, jest stworzenie ekosystemu instytucjonalnego dla domeny technik i technologii satelitarnych.

Robert Nowicki, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji MPiT

Przed nami nowa perspektywa finansowa, gdzie sfera kosmiczna jest bardzo ważna dla Komisji Europejskiej. My jako państwo musimy wspierać polskie przedsiębiorstwo na niwie prawnej, jak i na niwie finansowej, poprzez różne instytucje, poprzez granty, poprzez inwestycje. Traktujemy te pieniądze jako inwestycje w rozrost polskiego potencjału wśród przedsiębiorstw.

Robert Nowicki, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji MPiT
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!