Reklama

Polska

Pierwszy w Polsce SpaceHub otwarty w Warszawie

Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Przy wparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej i międzynarodowego projektu EO ClimLab otwarto pierwszy w Polsce SpaceHub - miejsce, w którym start-upy czy firmy z sektora MSP otrzymają m.in. stały dostęp do danych satelitarnych i porady na temat ich praktycznego wykorzystywania w biznesie.

SpaceHub, powstałe w centrum co-creatingowym Brain Embassy, to inicjatywa, której "celem jest rozwój innowacji dla firm spoza sektora kosmicznego, które chciałyby wykorzystać technologie kosmiczne w swojej branży".

SpaceHub został stworzony po to, by zaoferować miejsce umożliwiające innowacje w zakresie obserwacji Ziemi, gdzie wszyscy zainteresowani mogą uzyskać dostęp do najnowszych danych i narzędzi satelitarnych, a także spotkać się z ekspertami sektora kosmicznego w zakresie analiz big data w celu współtworzenia prototypów nowych usług.

Pierre Philippe Mathieu, ekspert Europejskiej Agencji Kosmicznej

Jak podkreślił Mathieu, obecnie obserwacje Ziemi umożliwiają "uzyskanie niespotykanych dotąd danych o stanie naszej planety i jej zmianach". "Europa przewodzi tej rewolucji dzięki programowi Copernicus i rozwojowi misji Sentinel. Łatwo dostępne dane o naszej planecie umożliwiają przedsiębiorcom budowanie zupełnie nowych usług. I właśnie po to tworzony jest SpaceHub" - wyjaśnił. Dodał, że celem nowej inincjatywy jest oferowanie środowiska, w którym "każdy może uzyskać dostęp do najnowszych danych i narzędzi satelitarnych, dzielić się pomysłami, dyskutować i tworzyć innowacje w zakresie obserwacji Ziemi".

W ocenie Katarzyny Wojnar z Brain Embassy "w Polsce brakuje praktycznego przetwarzania danych satelitarnych przez firmy, które mogłyby być konkurencją dla zachodnich inicjatyw z takich branż jak telekomunikacyjna, klimatyczna, czy medyczna".

Wielkim krokiem dla nas jest udział w projekcie EO ClimLab Europejskiej Agencji Kosmicznej gdzie, razem z naszymi partnerami możemy promować wykorzystanie danych obserwacji Ziemi do rozwiązania światowych problemów zmian klimatu. Dlatego powstał SpaceHub, gdzie codziennie będziemy wspierać młodych entuzjastów kosmosu, startupy, MSP i korporacje. Planujemy otwarte warsztaty i sesje doradcze, a nasz ekspert będzie codziennie do dyspozycji uczestników projektu.

Iuliia Strotska, dyrektor zarządzająca Kapitech

W przestrzeni SpaceHubu będą co miesiąc organizowane dwa spotkania tematyczne. Jedno z nich będzie ogólnodostępne - skierowane do studentów czy przedsiębiorców, którym specjaliści z zakresu wykorzystania danych z obserwacji Ziemi będą przedstawiać możliwości korzystania z tych informacji w różnorakich branżach. 

Drugie z comiesięcznych spotkań będzie natomiast mieć formę warsztatową. Na te praktyczne szkolenia będą zapraszani wyłącznie posiadacze pakietu Space Package w Brain Embassy.

Podczas uroczystego otearcia nowej siedziby otwarcia SpaceHub goście mogli poznać finałowe projekty creathonu Women4Climate, dotyczące wsparcia kobiet w adaptacji do zmian klimatu przy wykorzystaniu danych satelitarnych. Dla gości dostępne były stoiska firm takich jak Airbus, Astri Polska czy PIAP Space.

PAP/PZ

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!