Reklama

Polska

Polskie systemy pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie

  • Ilustracja: European Space Agency
    Ilustracja: European Space Agency

Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera, który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. W ramach tej ambitnej misji kosmicznej realizowanej wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos poszukiwane będą biologiczne ślady życia na Marsie. Projekt ma się rozpocząć już w przyszłym roku. 

Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera (czyli sztucznego satelity), który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. Misja będzie realizowana wspólnie przez przez Europejską Agencję Kosmiczną i Agencję Kosmiczną Federacji Rosyjskiej przy udziale naukowców z całej Europy.

W budowie ExoMars Trace Gas Orbiter bierze udział Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego zadaniem jest wyprodukowanie i montaż  kamery CaSSIS. Będzie ona wykonywać kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości koncentrując się na formacjach skalnych, gdzie zdaniem naukowców może dochodzić do śladowych emisji gazów. Ich analiza może być przydatna w analizie, czy na Czerwonej Planecie istnieje bądź istniało w przeszłości życie.

Udział spółki Spółka Creotech Instruments S.A w tym projekcie polegał na montażu powierzchniowym elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS. Zadanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem jedynej w Polsce sterylnej hali montażowej „clean room”, która spełnia wymagania Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Firma dysponuje dwoma takimi pomieszczeniami. Większe o powierzchni 100  gwarantuje czystość na poziomie 100 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (norma ISO 8) natomiast mniejsze o powierzchni 30 m² czystość na poziomie 1 tysiąca do 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (normy ISO 6 i 7). "Kosmicznie" czysta hala została otwarta w styczniu br., a jej najważniejszym elementem jest trzymodułowa linia produkcyjna, służąca do montażu powierzchniowego elektroniki wysokiej niezawodności.

Misja ExoMars ma się rozpocząć w 2016 roku. W pierwszej kolejności na Czerwoną Planetę zostaną wysłane orbiter i lądownik. W 2019 roku dostarczone natomiast zostaną dwa łaziki. Jeden z nich będzie wyprodukowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a drugi przez Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos. Celami naukowymi misji ExoMars będą poszukiwanie śladów życia na Marsie, scharakteryzowanie dystrybucji wodnej i geochemicznej powierzchni planety oraz badanie środowiska i identyfikacja zagrożeń pod kątem przyszłej misji załogowej. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!