Polskie systemy pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie

29 września 2015, 19:39
Ilustracja: European Space Agency
Ilustracja: European Space Agency
Ilustracja: European Space Agency

Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera, który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. W ramach tej ambitnej misji kosmicznej realizowanej wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos poszukiwane będą biologiczne ślady życia na Marsie. Projekt ma się rozpocząć już w przyszłym roku. 

Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera (czyli sztucznego satelity), który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. Misja będzie realizowana wspólnie przez przez Europejską Agencję Kosmiczną i Agencję Kosmiczną Federacji Rosyjskiej przy udziale naukowców z całej Europy.

W budowie ExoMars Trace Gas Orbiter bierze udział Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego zadaniem jest wyprodukowanie i montaż  kamery CaSSIS. Będzie ona wykonywać kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości koncentrując się na formacjach skalnych, gdzie zdaniem naukowców może dochodzić do śladowych emisji gazów. Ich analiza może być przydatna w analizie, czy na Czerwonej Planecie istnieje bądź istniało w przeszłości życie.

Udział spółki Spółka Creotech Instruments S.A w tym projekcie polegał na montażu powierzchniowym elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS. Zadanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem jedynej w Polsce sterylnej hali montażowej „clean room”, która spełnia wymagania Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Firma dysponuje dwoma takimi pomieszczeniami. Większe o powierzchni 100  gwarantuje czystość na poziomie 100 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (norma ISO 8) natomiast mniejsze o powierzchni 30 m² czystość na poziomie 1 tysiąca do 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (normy ISO 6 i 7). "Kosmicznie" czysta hala została otwarta w styczniu br., a jej najważniejszym elementem jest trzymodułowa linia produkcyjna, służąca do montażu powierzchniowego elektroniki wysokiej niezawodności.

Misja ExoMars ma się rozpocząć w 2016 roku. W pierwszej kolejności na Czerwoną Planetę zostaną wysłane orbiter i lądownik. W 2019 roku dostarczone natomiast zostaną dwa łaziki. Jeden z nich będzie wyprodukowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a drugi przez Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos. Celami naukowymi misji ExoMars będą poszukiwanie śladów życia na Marsie, scharakteryzowanie dystrybucji wodnej i geochemicznej powierzchni planety oraz badanie środowiska i identyfikacja zagrożeń pod kątem przyszłej misji załogowej. 

(AH)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
ccc
środa, 30 września 2015, 10:25

Mars stał się nową Łebą. NASA: Około godz. 5 nad wodą pojawiły się pierwsze parawany. Polacy znaleźli sobie nową destynację. – Od ogłoszenia, że na Marsie znajduje się woda w stanie ciekłym minęło zaledwie kilkanaście godzin, a już na Czerwonej Planecie pojawiły się pierwsze parawany – ogłosiła NASA. Ruch zaczął się około godziny 5 rano czasu polskiego. To wtedy łazik Curiosity uchwycił pierwszego turystę z parawanem pod pachą. – "Pierwszy zdobywca" jak go roboczo nazwaliśmy, nie tylko ogrodził około 20 metrów kwadratowych terenu, ale też zaklepał trzy inne stanowiska układając specjalnie przygotowane ręczniki – ujawniła NASA. Potem pojawili się kolejni. Jak szacuje Agencja przed godz. 8 naszego czasu zajęte było już około 12 kilometrów marsjańskiej plaży. – Turyści chwalą sobie nie tylko niecodzienną scenerię, ale i fakt, że na Marsie wkopane w ziemię piwo chłodzi się 7 razy szybciej niż na Ziemi.

Early
czwartek, 12 maja 2016, 00:12

Hats off to wheeovr wrote this up and posted it.

Tweets Space24