Reklama

Polska

Premier zapowiedział finansowanie komponentu satelitarnego. "Otrzymamy kredyt 0,5 mld zł"

polska premier donald Tusk
Donald Tusk, Premier RP
Autor. Kancelaria Premiera (@PremierRP)/X

W poniedziałek będę rozmawiał o finansowaniu komponentu satelitarnego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym; otrzymamy kredyt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo, pół miliarda złotych - powiedział w sobotę premier Donald Tusk. Dodał, że będzie to część europejskiej kopuły.

Premier podczas uroczystości w Krakowie podkreślił, że „bezpieczeństwo Polski to także (…) bezpieczne niebo nad Polską - (…) ta europejska kopuła, którą Polska ma zamiar budować z innymi państwami Zachodu, z innymi państwami Unii Europejskiej”.

Reklama

„Jesteśmy inicjatorami tej europejskiej kopuły, ponieważ zdajemy sobie sprawę - po doświadczeniach Izraela, po doświadczeniach Ukrainy - że jedno państwo nie jest w stanie podołać temu wysiłkowi, jakim jest bezpieczna kopuła, bezpieczne niebo, bezpieczna powietrzna obrona nad Polską, nad regionem - przede wszystkim, ale też nad całym kontynentem” - podkreślił.

Jak mówił, dlatego właśnie polski rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego. „On będzie także pomocny. To nie będzie tylko obrazowanie tego, co dzieje się na Ziemi. To nie będzie tylko element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny w przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni ponad nami” - mówił.

Reklama

„To także będzie część wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły” - podkreślił Tusk.

Szef rządu poinformował, że w poniedziałek będzie rozmawiał o finalizowaniu procesu finansowania tego komponentu satelitarnego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. „Otrzymamy ten kredyt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo - pół miliarda złotych. Mam nadzieję, że w poniedziałek ten meldunek państwu będę mógł złożyć” - dodał Tusk.

Inicjatywa, nazywana europejską tarczą antyrakietową, została zaproponowana przez Niemcy w 2022 r. Początkowo przystąpiło do niej 15 państw. Obecnie w inicjatywie uczestniczy 21 krajów.

Źródło: PAP

Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    To znaczy, że pozyskamy satelity od IcEye? Bo satelity od Airbusa są zakontraktowane, a Polskie EagleEye to raczej projekt doświadczalny, i mało prawdopodobne by brane pod uwagę w projektach obronnych UE.

Reklama