Reklama

Polska

Prezes Brona: Nie jest rolą PAK wskazywać potrzeby polskiej armii [Defence24 TV]

„Tak naprawdę to nie Polska Agencja Kosmiczna ma wymyślić, co jest potrzebne naszej armii, tylko to armia ma wymyślić, co jest jej potrzebne, a PAK ma zrealizować konkretne zalecenia. I to się rzeczywiście znajdzie w Krajowym Programie Kosmicznym, nawet w wersji priorytetowej znajdą się te fragmenty, które rzeczywiście odpowiadają na te realne potrzeby” – mówił prezes Brona w wywiadzie udzielonym Space24.pl podczas Forum Sektora Kosmicznego 2018.

Krajowy Program Kosmiczny został przekazany do konsultacji publicznych w grudniu 2017 r. W kwietniu konsultacje publiczne zostały zakończone dość negatywnym efektem. Wykazały, że z jednej strony KPK rozwiązuje problemy, których sektor kosmiczny nie ma. Z drugiej strony Program nie do końca rozwiązuje te problemy, z którymi sektor kosmiczny rzeczywiście się boryka. Z trzeciej strony nie jest do tego programu przypisane jakieś twarde finansowanie. (…) Na rynku jest mnóstwo podmiotów finansujących, które są w stanie sfinansować różne komponenty Krajowego Programu Kosmicznego.

dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Na pewno powinniśmy przystąpić do konsorcjum europejskiego związanego z SSA, czy też z SST i tam spróbować zaalokować zasoby, które do tej pory opracowywaliśmy w ramach programów krajowych albo programów ESA. Z drugiej strony powinniśmy popatrzeć na takie programy jak Galileo czy Copernicus, które w tej chwili są przeredagowywane. Być może powinniśmy przystąpić już nie tylko do segmentu naziemnego, w którym jesteśmy dobrzy, ale też powinniśmy popatrzeć w segment upstream, być może z dostawą jakichś komponentów dla przyszłych konstelacji Copernicusa, czy też przyszłych konstelacji Galileo po 2025 roku.

dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Wydaje się, że Polska  może się specjalizować w małych rakietach, w pewnych komponentach dla tych rakiet, jak również w pewnych paliwach rakietowych. To zostało już nawet odkryte przez Europejską Agencję Kosmiczną. (...) ESA dopatrzyła się, że rzeczywiście w pewnych podsystemach rakietowych polskie firmy mogą się specjalizować.

dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Zobacz też: Emilewicz: Proponujemy by ministrem nadzorującym PAK był minister właściwy ds. gospodarki [Defence24 TV]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!