Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Powstało Dowództwo Systemów Kosmicznych US Space Force

Fot. U.S. Space Force [spaceforce.mil]
Fot. U.S. Space Force [spaceforce.mil]

W strukturze istniejących od grudnia 2019 roku Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (US Space Force) ustanowiono Dowództwo Systemów Kosmicznych (Space Systems Command, SSC). Formacja powstała na bazie mającego już swoją długą historię (jeszcze w obrębie US Air Force) amerykańskiego Centrum Systemów Kosmicznych i Rakietowych (Space and Missile Systems Center). W nowej odsłonie ośrodek ma zogniskować wysiłki na rzecz pozyskiwania i rozwoju nowej generacji rozwiązań umożliwiających sprawne działanie operacyjne w przestrzeni pozaziemskiej.

Powołane 13 sierpnia br. Dowództwo Systemów Kosmicznych będzie odpowiedzialne za nabywanie, rozwijanie i wdrażanie nowych rozwiązań, włączając w to systemy nośne i satelity dla amerykańskich sił kosmicznych oraz nadzorowanie działalności naukowej i technologicznej. Siedzibą nowej komórki jest baza lotnicza El Segundo w Los Angeles.

Wraz z reorganizacją, prezydent USA Joe Biden awansował gen. Michaela Guetleina na trzygwiazdkowego generała i jednocześnie ustanowił go dowódcą SSC. Nowo powołany oficer pełnił wcześniej funkcję zastępcy dyrektora Narodowego Biura Rozpoznania (National Reconnaissance Office), agencji odpowiedzialnej za utrzymywanie konstelacji satelitów wywiadowczych. Jako zastępca pomagał w zarządzaniu misjami i personelem pracującym w NRO. Po przejściu do Dowództwa Systemów Kosmicznych na miejsce Guteleina weszła gen. Donna Shipton.

Wraz z reorganizacją Dowództwo przejmie zwierzchnictwo nad dwoma bazami sił kosmicznych: Space Launch Delta 30, zarządzającą bazą Vanderberg i Space Launch Delta 45, mającą pod swoją opieką wojskowe wyrzutnie na przylądku Cape Canaveral. Nie będzie miało to żadnego wpływu na cywilne misje, chociażby SpaceX.

Dowództwo jest drugim (spośród trzech planowanych) z utworzonych w ramach świeżych sił kosmicznych USA. Pierwszym z nich było Dowództwo Operacji Kosmicznych (Space Operations Command), powołane w 2020 roku. Ostatnią komórką, jaka może zostać utworzona, będzie Dowództwo Szkolenia i Gotowości Kosmicznej (Space Training and Readiness Command). Ma ona zajmować się szkoleniem nowych żołnierzy omawianego komponentu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!