Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Przedstawiciel Creotech Instruments wśród doradców europejskiego programu kwantowego

Źródło ilustracji: qt.eu
Źródło ilustracji: qt.eu

Grzegorz Kasprowicz, jeden z założycieli firmy Creotech Instruments S.A., otrzymał nominację do liczącej 12 osób grupy strategicznych doradców jednej z flagowych inicjatyw naukowych Komisji Europejskiej, której celem jest rozwijanie technologii kwantowych. Obok wybitnego elektronika z polskiej firmy kosmicznej w grupie doradców znaleźli się przedstawiciele największych technologicznych koncernów w Europie oraz wybitni europejscy naukowcy.

Członkowie gremium będą doradzali Komisji Europejskiej w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących jednej z flagowych inicjatyw wchodzących w skład unijnego programu Horyzont 2020, związanej z rozwojem technologii kwantowych. W ramach inicjatywy Quantum Flagship, która dysponuje budżetem 1 mld euro, finansowane będą projekty, które pozwolą Europie stać się globalnym liderem w jednym z najbardziej przyszłościowych obszarów technologicznych. Dzięki środkom unijnym powstawać mają konkretne rozwiązania, wykorzystujące zjawiska kwantowe, związane z komunikacją i transmisją danych, realizacją skomplikowanych obliczeń i symulacji oraz diagnostyką.

Przedstawiciel Creotech wśród technologicznych gigantów

Grzegorz Kasprowicz jest absolwentem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej. W ramach prowadzonych prac badawczych zajmuje się reprogramowalnymi systemami pomiarowymi głównie dla fizyki wysokich energii i eksperymentalnych reaktorów termojądrowych typu Tokamak. Pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN gdzie w ramach doktoratu opracował innowacyjny system śledzenia protonów w akceleratorach. Jako jeden z założycieli firmy Creotech Instruments S.A. odpowiedzialny jest za obszar badań, rozwoju i wdrażanie nowych technologii, m.in. systemów synchronizacji czasu.

image
Dr Grzegorz Kasprowicz. Fot. Creotech Instruments

Do elitarnej grupy doradców powołani zostali także reprezentanci takich firm jak Airbus, Ericsson oraz przedstawiciele świata nauki z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Holandii i Słowacji. W 12-osobowym gremium znalazł się też drugi Polak, prof. Marek Kuś z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Pierwsze spotkanie grupy odbędzie się 23 maja w Brukseli.

Możliwość uczestniczenia w pracach tak wyjątkowej grupy doradców to dla mnie ogromne wyróżnienie. Naukowe i komercyjne wykorzystanie technologii bazujących na zjawiskach kwantowych doprowadzi do prawdziwej technologicznej rewolucji, której długoterminowego wpływu na codzienne życie każdego z nas dziś nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić. Rozwiązania wykorzystujące zjawiska kwantowe już znajdują zastosowanie w dziedzinach takich jak komunikacja, kryptologia, ale najbardziej ewidentnym dowodem na to, że kwantowa rewolucja rzeczywiście się dokonuje, będzie wykorzystanie zjawisk kwantowych w technologiach komputerowych.

dr Grzegorz Kasprowicz, Creotech Instruments S.A.

Rywalizacja globalna

Poszukiwaniem takich zastosowań zajmują się obecnie najbardziej zaawansowane ośrodki naukowe na świecie. O ile jeszcze parę lat temu pomysł stworzenia „kwantowego komputera” był domeną głównie teoretycznych rozważań naukowców, o tyle obecnie najwięksi technologiczni gracze na globalnym rynku oraz najsilniejsze państwa inwestują ogromne sumy w pracę nad konkretnymi rozwiązaniami. Zaawansowane badania nad komputerami kwantowymi prowadzą obecnie duże i renomowane firmy.

W 2018 roku Google pochwalił się zbudowaniem procesora 72-kubitowego. IBM wypuścił w tym roku na rynek pierwszy komercyjny 20-kubitowy komputer kwantowy. Swoje własne inwestycje i badania prowadzi Microsoft, Intel, Airbus, ale także chiński gigant e-commerce Alibaba. Jako światowy lider w wykorzystaniu pułapek jonowych w technologiach kwantowych wyróżnia się firma IonQ, która niedawno pochwaliła się obliczeniem energii stanu podstawowego cząsteczki wody na swoim 11-kubitowym układzie. Mamy wiec do czynienia ze swoistym globalnym wyścigiem, który porównać można do rywalizacji w obszarze kosmicznym między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim w drugiej połowie XX wieku. Inicjatywa Quantum Flagship ma zapewnić Europie silną pozycję w tej globalnej rywalizacji.

Anna Kamińska z Creotech Instruments S.A. wyjaśnia, że przyczyną tego przyspieszenia jest wielki postęp, jaki został osiągnięty w fizyce w zakresie kontroli i odczytu właściwości stanu kwantowego pojedynczych atomów, czy nawet cząstek elementarnych.

Stan kwantowy, zwany spinem, jest idealnym kandydatem z „kwantowego świata” do pełnienia roli kubitu, czyli jednostki informacji kwantowej. Kubit w komputerach kwantowych ma stać się następcą bitu. Gdy odczytujemy tzw. rzut kwantowego spinu, to może on przyjąć wartości ‘w górę’ lub ‘w dół’, co odpowiada wartościom 0 lub 1 znanym nam z systemu binarnego. Tu jednak analogia z klasycznym komputerem się kończy. W trakcie działania komputera kwantowego wykorzystywane mogą być bowiem stany mieszane, „trochę 0 i trochę 1”, co zmienia zupełnie naturę i dostępną moc obliczeniową maszyny.

dr Anna Kamińska, Creotech Instruments S.A.

Wdrożenie na rynek komputerów kwantowych zdecydowanie usprawni rozwiązywanie pewnych klas problemów obliczeniowych. Otworzy to zupełnie nowe możliwości w analizowaniu wielkich zbiorów danych (big data), w metodach uczenia maszynowego (machine learning), rozpoznawania wzorców (pattern recognition) oraz w modelowaniu procesów w fizyce, chemii, biologii i medycynie. Takie możliwości obliczeniowe znajdą również ważne zastosowania w bezpieczeństwie narodowym, finansach i cyberbezpieczeństwie.

Źródło: Creotech Instruments

Reklama
Reklama

Komentarze