Rosyjska ścieżka Węgier w kosmos. Wybór kosmonauty niebawem

16 grudnia 2019, 10:27
690691386
Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Podczas swojej oficjalnej wizyty w Rosji minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto porozumiał się z szefem państwowego przedsiębiorstwa Roskosmos, Dmitrijem Rogozinem w sprawie zawiązania ściślejszej współpracy w zakresie realizacji projektów kosmicznych. Centralnym punktem tej kooperacji ma być wysłanie węgierskiego kosmonauty-naukowca na Międzynarodową Stację Kosmiczną w perspektywie 2024-25 roku. Wspólne oświadczenie w tej sprawie podano bezpośrednio po spotkaniu w piątek 13 grudnia w Moskwie.

„Jako jeden z najważniejszych celów węgiersko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie badania kosmosu i technologii kosmicznych wspólnie wytyczyliśmy rozpoczęcie przez węgierskiego kosmonautę-naukowca pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2024-25 roku. Niezwłocznie rozpoczniemy niezbędny do tego proces selekcji i szkolenia” – powiedział Szijjarto węgierskiej agencji MTI.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto porozumiał się w piątek 13 grudnia z władzami w Moskwie w sprawie rozpoczęcia wspólnych projektów kosmicznych. Minister spotkał się w Moskwie z prezesem państwowej korporacji Roskosmos Dmitrijem Rogozinem. Według niego cel jest taki, by węgierski kosmonauta przez 3-6 miesięcy prowadził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej badania przy użyciu narzędzi wykonanych z węgierskim udziałem.

Przyznał, że sformułowanie „węgierski przemysł kosmiczny” może brzmieć jak science fiction, bo mało się o tym mówi, ale „węgierskie przedsiębiorstwa branży kosmicznej i grupy badawcze na węgierskich uniwersytetach, zajmujące się przemysłem i technologią kosmiczną, są znane w dalekich krajach i na całym świecie ich osiągnięcia cieszą się uznaniem”.

Szijjarto dodał, że w Rosji już teraz są realizowane trzy projekty kosmiczne z wykorzystaniem węgierskiej technologii. Chodzi przede wszystkim o prace nad flotą mikrosond kosmicznych oraz nad modernizacją wyposażenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Teraz te projekty staną się także oficjalnie wspólnymi projektami rozwoju technologii i badań kosmicznych, zwiększymy w nich też węgierski udział zarówno pod względem ilości, jak i wartości dodanej. Oznacza to dla węgierskiego przemysłu kosmicznego fantastyczną nową możliwość” – oznajmił.

Opracowanie: PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Ukulele
wtorek, 17 grudnia 2019, 19:10

To skrajna niedorzeczność. Polska ma dużo ważniejsz wydatki niż finansowanie takich zbytków. W ogóle polska agencja komiczna tak komiczna jest niepotrzebna w naszych warunkach

Witek
wtorek, 17 grudnia 2019, 12:38

Czy Polska też ma jakieś plany wysłania polskiego astronauty w kosmos ? Personel ESA się starzeje. Można sie niedługo spodziewać kolejnego naboru. Kiedy Dragony poczną latać na ISS, polepszy się dostępność miejsc, a Polska jest w zdecydowanym czubie państw, które placą na ESA dużo a nie mieli jescze reprezentatnta w kosmosie w ramach tej agencji. Druga taka okazja nie trafi się szybko. Polceam temat pod dyskusję.

klawiatura
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:39

Żaden Polak nie poleci rosyjską rakietą, nie i już, a Jeśli już czymś made in USA (cena nie gra roli). Smutne jest to, że nawet skafander Hermaszewskiego wywalili na śmietnik (bo był rosyjski) zamiast wstawić do jakiegoś muzeum. Polska to straszny kraj.