Reklama

Świat

Amerykański kłopot z wizytą szefa Roskosmosu

Fot. Vitaly V. Kuzmin; licencja: CC BY-SA 4.0; źródło: Wikimedia Commons
Fot. Vitaly V. Kuzmin; licencja: CC BY-SA 4.0; źródło: Wikimedia Commons

Oczekujemy od NASA oficjalnych wyjaśnień w sprawie organizacji wizyty szefa Roskosmosu Dmitrija Rogozina w USA zgodnie z otrzymanym wcześniej zaproszeniem - napisała w sobotę 5 stycznia w oświadczeniu ta rosyjska agencja kosmiczna.

Jest to reakcja na odłożenie wizyty Rogozina w NASA.

W komunikacie napisano również, że „przygotowania stanowiska negocjacyjnego korporacji państwowej (Roskosmos) w sprawie współpracy stron w ramach programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dalekiego kosmosu nie zostały na razie wstrzymane”.

W październiku 2018 r. z wizytą w Rosji przebywał szef NASA Jim Birdenstine. W ramach rewizyty do USA miał się udać szef Roskosmosu – Dmitrij Rogozin. Oprócz rozmów z NASA miał on wygłosić wykład na Rice University w Houston.

W piątek 4 stycznia NASA oświadczyła, że poinformowała stronę rosyjską o „konieczności odłożenia” wizyty Rogozina. Nowej daty na razie nie ustalono.

Plany zaproszenia Rogozina przez NASA były krytykowane przez urzędników i polityków w Waszyngtonie.

Rosyjski urzędnik znajduje się na listach sankcyjnych zarówno w Europie, jak i w USA w związku z wydarzeniami na Ukrainie w 2014 r. Od 2015 r. Kijów uznaje go za persona non grata.

Bridenstine informował wcześniej (w rozmowie z agencją TASS), że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu sankcji wobec Rogozina w związku z jego planowaną podróżą do USA.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!