Reklama

Świat

Arabia Saudyjska przechwyciła pocisk balistyczny z Jemenu

Ilustracja: Royal Saudi Air Defense
Ilustracja: Royal Saudi Air Defense

Pułkownik Turki Al-Maliki poinforrmował, że Królewskie Saudyjskie Siły Obrony Powietrznej (Royal Saudi Air Defense Forces - RSADF) przeprowadziły udane przechwycenie rakiety balistycznej. Pocisk skierowany był w jedną z prowincji na południowym-zachodzie Królestwa Saudów. Wystrzelili go jemeńscy rebelianci.

Siły zbrojne Arabii Saudyjskiej wykryły nadciągający pocisk balistyczny we wtorek 10 lipca 2018 r. Rakieta została odpalona z sąsiadującego z Arabią od południa Jemenu. Celem ataku była najprawdopodobniej miejscowość Al-Shuqaiq na wybrzeżu Morza Czerwonego, w prowincji Jazan. W tej prowincji mieści się ważna dla reżimu w Rijadzie elektrownia.

Atak przeprowadzili zajmujący część jemeńskiego terytorium rebelianci Huti, którzy walczą z oficjalnym rządem tego kraju. Agresorzy stwierdzili, że celem przeprowadzonego 10 lipca ataku z użyciem pocisku balistycznego krótkiego zasięgu były magazyny wojskowe w Arabii Saudyjskiej.

Koalicja państw, w której oprócz Arabii są też Zjednoczone Emiraty Arabskie, zbrojnie wspiera rząd Jemenu w walce z rebeliantami Huti. Buntowników wspiera natomiast Iran. Władze w Rijadzie twierdzą, że Iran dostarcza rebeliantom rakiety balistyczne, czemu jednakże Teheran stanowczo zaprzecza.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!