Świat
Chiny: pomyślny początek intensywnego sezonu startowego
Chiński program kosmiczny wszedł w nowy rok z pomyślnym wystrzeleniem rakiety Chang Zheng-2D. Pojazd wprowadził na orbitę dwa nowe satelity obserwacji Ziemi serii GaoJing-1. Start przeprowadzono z ośrodka kosmicznego Taiyuan w dniu 9 stycznia.
Misja rozpoczęta 9 stycznia br. stanowiła drugi jak dotąd start kosmiczny poświęcony rozbudowie konstelacji GaoJing-1. Wystrzelone w jej trakcie satelity GaoJing 1-3 i 1-4 klasyfikowane są jako cywilne instrumenty obserwacji Ziemi. Wśród deklarowanych obszarów ich zastosowań jest przekazywanie zobrazowań na użytek m.in. zarządzania kryzysowego, gospodarki przestrzennej, energetyki, monitorowania upraw i terenów zielonych.
Pierwsze dwa satelity konstelacji, Gaojing 1-1 i Gaojing 1-2 wyniesiono na orbitę heliosynchroniczną w grudniu 2016 roku. Wszystkie dotychczasowe składniki systemu dysponują aparaturą umożliwiającą rejestrowanie obrazów monochromatycznych o rozdzielczości do 0,5 m oraz kolorowych o rozdzielczości do 2 m. Docelowo w jego skład ma wejść 16 satelitów optoelektronicznych o rozdzielczości 0,5 m, 4 satelity bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR - poniżej 0,5 m), a także 4 satelity z syntetyczną aperturą radarową (SAR) oraz nieznana bliżej liczba mikrosatelitów szerokopasmowej rejestracji obrazu.
Główne satelity konstelacji Gaojing-1 budowane są w oparciu o chińską platformę CAST3000B. Ich przewidywany okres użytkowania wyznaczono na minimum 8 lat. Zakończenie budowy systemu ma nastąpić przed końcem 2022 roku.
Tegoroczny cykl startowy w ramach chińskiego programu kosmicznego odznacza się wyjątkowym nagromadzeniem przewidywanych lotów, których ma być w sumie 40. Będą wśród nich zarówno starty z satelitami wojskowymi, jak również liczne przypadki misji cywilnych, w tym z instrumentami naukowego przeznaczenia. Wśród tych najbardziej oczekiwanych jest m.in. misja księżycowa Chang’e-4, zakładająca dostarczenie w 2018 roku na Srebrny Glob kolejnego lądownika wraz z łazikiem – tym razem jednak umieszczonych po jego odległej, niewidocznej z Ziemi stronie.
W najbliższej perspektywie pozostają również do realizacji kolejne starty satelitów systemu nawigacyjnego Beidou oraz militarnych satelitów teledetekcyjnych. Spodziewana jest przy tym kolejna próba włączenia do regularnego użytkowania ciężkiej rakiety nośnej Chang Zheng-5, po nieudanej próbie z lipca 2017 roku.
Czytaj też: Porażki chińskich rakiet i przerwanie złej passy