Iran wystrzelił rakietę. Satelita nie wszedł na orbitę

15 stycznia 2019, 08:45
Iran_Flag
Ilustracja: Pixabay

Władze Iranu poinformowały we wtorek 15 stycznia o wystrzeleniu satelity, który jednak nie zdołał osiągnąć zamierzonej orbity. USA ostrzegały Iran, by nie odpalał rakiet, gdyż ich zdaniem jest to naruszenie rezolucji RB ONZ dotyczącej irańskiego programu balistycznego.

"Wystrzelenie dziś rano satelity Payam z wykorzystaniem rakiety Basir powiodło się. Jednak niestety satelita nie mógł zostać umieszczony na orbicie" - powiedział w państwowej telewizji irański minister łączności i technologii informacyjnych Mohammad Dżawad Azari Dżahrumi. Jak wyjaśnił, trzeci stopień rakiety nośnej nie osiągnął "odpowiedniej prędkości", choć udało się to w przypadku pierwszego i drugiego stopnia rakiety.

Wcześniej w styczniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo apelował do władz Iranu o rezygnację z planowanego odpalania rakiet. Podkreślał, że naruszą one rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231, która wzywa władze w Teheranie do powstrzymania się od prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową.

"Stany Zjednoczone nie będą stać z boku i patrzeć, jak destrukcyjna polityka irańskiego reżimu zagraża międzynarodowej stabilności i bezpieczeństwu" - mówił szef amerykańskiej dyplomacji.

Program rakietowy Iranu budzi coraz większe zaniepokojenie wspólnoty międzynarodowej, co dotyczy zwłaszcza pocisków balistycznych o zasięgu 2 tys. kilometrów, uważanych za potencjalny środek ataku na jego regionalnych wrogów - Izrael i Arabię Saudyjską. Dane wywiadowcze wskazują, że w 2018 roku wyraźnie zwiększyła się częstotliwość irańskich testów rakietowych.

Teheran twierdzi, że rozwija technologię rakietową wyłącznie w celach obronnych, do czego ma prawo, a ponadto konstrukcja jego pocisków balistycznych wyklucza instalowanie w nich głowic jądrowych.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Davien
środa, 16 stycznia 2019, 21:06

Panie fascynacje, nie twierdze że była to zakamuflowan próba balistyczna, choc dosłownie identycznie robiła to KRLD. Mogła byc zwykła awaria trzeciego członu. Natomiast co do rezolucji ONZ to nie zakazuje ona rozwijania rakiet nosnych ale jedynie balistycznych. Natomiast schodki moga byc jezeli ta rakieta nosna to pochodna pocisku balistycznego, no ale to juz sprawa dla polityków. Natomiast zwróc uwage ze Teheran nie zaprzecza że to mógł byc test balistyczny, twierdzą jedynie że maja do tego prawo bo jest to tylko do celów obronnych i ich rakiety nosne nie moga przenosic głowic.

Geralt z Rivii
środa, 16 stycznia 2019, 16:28

rakieta nie wyniosła satelity na orbitę bo po co wystarczy że doleci do Izraela czy do Arabii !!

fascynacje
środa, 16 stycznia 2019, 14:12

Panie Davien, czym była dyskutowana próba to ja tego nie wiem, nie znam się, Pan tez jedynie dokonuje własnej interpretacji. Wiem natomiast ze przypisywanie tej próbie najgorszych intencji jest właściwe dla polityków z dosłownie kilku krajów świata. Jak się zdaje technologie rakiet nośnych często maja podwójne zastosowanie, nie jest to nic nowego. Natomiast żadna z międzynarodowych agend powołanych do kontroli i interpretacji tych kwestii nie podziela zarzutów jakie są tutaj wysuwane pod adresem wspomnianej próby. I tyle, nic więcej.

haha
środa, 16 stycznia 2019, 13:39

Oczywiście Izrael nie ma broni jądrowej (ośrodka Dimona na pustyni Negev), okrętów podwodnych z wyrzutniami o ponadstandardowym kalibrze ani rakiet Jerycho zdolnych do przenoszenia głowic A.

Davien
wtorek, 15 stycznia 2019, 19:59

Niuniu to może do tej dyskusji dołączymy Rosję rozrabiajaca na Bliskom wschodzie??. Ani Indie ani Pakistan nie są objete rezolucją ONZ jak Iran i jakoś nie groziły innym państwom wymazaniem ich z mapy swiata w przeciwieństwie do Iranu.

Tweets Space24