Reklama

Świat

Kolejne udane starty rakiet Państwa Środka

Start rakiety Długi Marsz-2D z satelitą LKW-3. Fot. chińskie media
Start rakiety Długi Marsz-2D z satelitą LKW-3. Fot. chińskie media

Dla pracowników chińskich centrów kontroli lotu ostatnie dni były dość pracowite. Najpierw w przestrzeń kosmiczną zostały wyniesione dwa kolejne satelity nawigacyjne. Niewiele ponad 24 godziny później wystrzelono satelitę obserwacji Ziemi.

Rakieta Długi Marsz-3B wzniosła się 12 stycznia o godzinie 00:18 CET z Xichang Satellite Launch Center na terenie prowincji Syczuan. W momencie startu pojazd mierzył 56 m wysokości. Przy okazji tej misji w kosmos dostarczone zostały 26. i 27. satelita chińskiego systemu globalnego pozycjonowania BeiDou. Umieszczono je na niemal kołowej średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) o inklinacji 55⁰ i wysokości ok. 22 000 km.

Urządzeniom zostały nadane oficjalne oznaczenia BeiDou-3 M7 oraz BeiDou-3 M8. Każde z nich wyposażone jest w dwa rozkładane panele baterii słonecznych. Są to chińskie satelity nawigacyjne trzeciej generacji. Na pokładzie mają wysoce dokładne rubidowe i wodorowe zegary atomowe. Szacowany okres eksploatacji każdego z tych satelitów wynosi 12 lat.

Kolejne wystrzelenie rakiety Państwa Środka miało miejsce 13 stycznia br. o godzinie 8:10 czasu polskiego. Tym razem pojazd Długi Marsz-2D wystartował z Jiuquan Satellite Launch Center na obszarze tzw. Mongolii Wewnętrznej. Rakieta dostarczyła satelitę na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości ok. 500 km i inklinacji 97,3⁰.

Ładunek użyteczny stanowił w tej misji satelita obserwacyjny LKW-3, zbudowany przez China Academy of Space Technology (CAST). Najpewniej jest to urządzenie optoelektroniczne, zdolne do pozyskiwania zobrazowań wysokiej rozdzielczości, skonstruowane w oparciu o platformę satelitarną CAST-2000. Oficjalnie chińskie władze zapewniają, że LKW-3 ma służyć cywilnym zastosowaniom teledetekcji.

Czytaj też:  Chiny: pomyślny początek intensywnego sezonu startowego

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!