Reklama

Świat

Kosmiczne ambicje Mauritiusu. Centrum startowe dla satelitów cywilnych

Fot. subzi7; licencja: CC BY 2.0; źródło: Wikimedia Commons
Fot. subzi7; licencja: CC BY 2.0; źródło: Wikimedia Commons

Władze Mauritiusu chcą pobudzić rozwój i dywersyfikować przemysł na wyspie. Sposobem na to miałoby być stworzenie tam centrum kosmicznego, z którego rakiety wynosiłyby w przestrzeń kosmiczną satelity cywilnego zastosowania.

Oddalony od afrykańskich wybrzeży o 2 tys. km Mauritius może wykorzystać atut swojego położenia w strefie międzyzwrotnikowej. Tamtejsi decydenci rozważają wybudowanie na wyspie kosmodromu, skąd rakiety nośne wystrzeliwałyby na orbity cywilne satelity. O merytoryczne wsparcie tego projektu włodarze ze stołecznego Port Louis zwrócili się do Indii.

Nieoczekiwana inicjatywa ze strony zagranicznego partnera zaskoczyła władze w New Delhi. ISRO ma co prawda z Mauritiusem podpisaną umowę ramową, tak jak z wieloma innymi krajami, jednak to porozumienie dotyczy głównie wymiany danych pozyskiwanych za sprawą badań w przestrzeni kosmicznej.

Obecnie New Delhi współpracuje z Port Louis na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze chodzi o potencjalną współpracę przy oszacowaniu wartości i wydobyciu ropy naftowej z szelfu wokół Mauritiusu. Druga kwestia dotyczy porozumienia o wolnym handlu.

Z jednej strony Indie mogą być niechętne dzieleniu się z zagranicznym partnerem technologiami dotyczącymi kosmodromów i rakiet nośnych. Z drugiej jednak strony być może New Delhi będzie skłonne rozważyć taką współpracę po to, by uniemożliwić wejście w podobną kooperację z położoną na Oceanie Indyjskim wyspą Chinom.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził niedawno, że celem osiągnięcia wysokiego stopnia rozwoju ekonomicznego, rząd Mauritiusu zamierza realizować ambitną strategię wzrostu opartą na znaczących publicznych inwestycjach w infrastrukturę. Inwestycje w technologie kosmiczne wpisują się w tę strategię, ponieważ mają zagwarantować duże inwestycje w budowę infrastruktury.

Reklama

Komentarze

    Reklama