Reklama

Świat

Kosmiczny sojusz Chiny-Afryka. Xi Jinping zaprasza do współpracy

Xi Jinping. Zdjęcie podglądowe
Xi Jinping. Zdjęcie podglądowe
Autor. eng.kremlin.ru

Podczas uroczystości otwarcia 9. Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC) Xi Jinping stwierdził, że stosunki chińsko-afrykańskie „przeżywają swój najlepszy okres w historii”. „Chiny są gotowe pogłębić współpracę z państwami afrykańskimi w dziedzinie przemysłu, rolnictwa, infrastruktury, handlu i inwestycji” – oznajmił. Nie zabrakło również elementu kosmicznego oraz podpisania kluczowych porozumień.

Xi Jinping zapowiedział szeroką kooperację z państwami afrykańskimi w zakresie nowych technologii, w tym również kosmicznych. Główne obszary to satelity teledetekcyjne, budowa infrastruktury badawczej na Księżycu oraz wspólna eksploracja głębokiego kosmosu.

Przywódca Chin argumentował, że do poprawy jakości życia w Afryce wymagane są nie tylko nowe technologie oraz infrastruktura, ale również poprawa jakości edukacji w naukach ścisłych oraz powiększenie kadry wykwalifikowanych pracowników. To między innymi temu posłuży 30 zapowiedzianych laboratoriów.Na drodze do modernizacji nikt ani żaden kraj nie powinien pozostać w tyle” – stwierdził.

Reklama

Chiny oraz państwa afrykańskie mają bogate doświadczenie w zaawansowanych projektach technologicznych, również dotyczących kosmosu. Jak poinformowała The EuroAsian Times, przed rozpoczęciem szczytu, chiński, państwowy kanał telewizyjny CTGN, wygłosił listę wspólnych inicjatyw, tj. wystrzelenie satelitów dla Nigerii, Algierii, Sudanu, Etiopii lub Egiptu.

Pomimo braku sprecyzowania dokładnej formy współpracy, szczególnie dostrzegalna była zachęta do realizowanego przez Chiny oraz Rosję projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ang. International Lunar Research Station; ILRS), który ma stanowić konkurencję dla amerykańskiego programu Artemis.

Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Wizja do 2045 r.
Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Wizja do 2045 r.
Autor. CNSA

Chińsko-rosyjskie porozumienie w zakresie projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych zostało podpisane w 2021 r. Celem projektu jest ustanowienie stałej bazy na naturalnym satelicie Ziemi, która zapewni elementy, tj. rakieta nośna Sojuz-2 lub misje eksploracyjne z serii Łuna oraz Chang’e. W projekt zaangażowane są również inne państwa, tj. Egipt, RPA, Tajlandia lub Kazachstan.

W tym samym czasie, podczas drugiej międzynarodowej konferencji poświęconej głębokiemu kosmosowi eksploracja (Tiandu) w Tunxi, w chińskiej prowincji Anhui Maram Kaire, szef Senegalskiej Agencji Badań Kosmicznych (ASES) i Li Guoping, główny inżynier Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) podpisali porozumienie o współpracy przy projekcie ILRS.

Reklama

W przeciwieństwie do amerykańskiego Artemis, w którym biorą udział głównie państwa rozwinięte z Europy lub Azji, Chiny kierują swoją ofertę do państw o niższym stopniu rozwoju gospodarczego. Doskonałym przykładem jest właśnie Senegal, o którego sektorze kosmicznym nie można powiedzieć dużo. Jest to jednak kolejne państwo z Globalnego Południa, które wybrało stronę chińską nad amerykańską.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!