Reklama

Świat

Moskwa i Pekin będą współpracować w zakresie eksploracji Księżyca

Fot. Roskosmos via Twitter
Fot. Roskosmos via Twitter

Chiny i Rosja podpisały porozumienie na rzecz współpracy jeśli chodzi o eksplorację Srebrnego Globu i głębokiej przestrzeni kosmicznej. Oba państwa chcą także zbudować wspólne repozytorium informacji.

Porozumienie na rzecz rosyjski chińskiej współpracy zostało podpisane w sobotę 3 marca w Tokio, podczas konferencji International Space Development Forum (ISEF). Rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos reprezentował przy tej okazji jej szef, Igor Komarow. W imieniu Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (Chinese National Space Administration) wystąpił natomiast wicedyrektor tej instytucji, Y. Yanhua.

Strony umowy zadeklarowały, że są gotowe kooperować w dziedzinie misji księżycowych i innych wysyłanych w głęboki kosmos. W najbliższych latach ma to dotyczyć rosyjskiej sondy Łuna-26 (Luna-Resurs-1), która ma trafić na orbitę wokół naturalnego satelity Ziemi w 2022 r., oraz chińskiego próbnika, którego celem jest lądowanie w pobliżu południowego bieguna Księżyca w roku 2023.

Agencje kosmiczne obu krajów zdecydowały też o powołaniu wspólnego centrum danych dotyczących księżycowych misji kosmicznych. W tworzenie takiej bazy danych mogą zaangażować się w razie potrzeby chińskie oraz rosyjskie firmy i instytucje naukowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama