Reklama

Świat

Odszedł jedyny kosmonauta niepodległej Ukrainy

Prom kosmiczny Columbia przed misją rozpoczęciem misji STS-87. Fot. NASA
Prom kosmiczny Columbia przed misją rozpoczęciem misji STS-87. Fot. NASA

W wieku 68 lat 31 stycznia zmarł pierwszy i jedyny dotychczas kosmonauta w historii Ukrainy, Leonid Kadeniuk. W 1997 roku uczestniczył on w ekspedycji orbitalnej na pokładzie amerykańskiego promu kosmicznego Columbia.

Kadeniuk zmarł w godzinach porannych podczas codziennej przebieżki w parku w centrum Kijowa, w trakcie której najprawdopodobniej doznał zawału serca – doniosły ukraińskie media.

Odszedł Leonid Kadeniuk. Stanął w szeregu słynnych Ukraińców, którzy utorowali ludzkości drogę do gwiazd.

prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Kosmonauci z Ukrainy latali w kosmos już w ramach radzieckiego programu kosmicznego, ale Kadeniuk jako pierwszy znalazł się na orbicie po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku.

Kadeniuk urodził się w 1951 roku w obwodzie czerniowieckim na południowym zachodzie Ukrainy. Ukończył Wyższą Szkołę Lotnictwa Wojskowego w Czernihowie oraz studia w centrum szkoleniowym pilotów doświadczalnych w rosyjskim Achtubinsku.

W 1995 roku dostał się do grupy kosmonautów Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Lot kosmiczny odbył w dniach 19 listopada - 5 grudnia 1997 roku w ramach misji STS-87 na pokładzie wahadłowca Columbia.

PAP - mini

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!