Reklama

Świat

Opiekunowie meteorytów spotkali się w Watykanie

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons; licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons; licencja: CC BY-SA 3.0

W dniach 10 - 13 września w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym odbyły się prawdopodobnie pierwsze na świecie warsztaty dla osób podejmujących na co dzień trud zabezpieczenia i ochrony obiektów, które spadły na Ziemię z nieba.

Meteoryty, bo to o nich mowa, znajdują się w kolekcjach wielu muzeów na całym świecie. Warto zaznaczyć, że sam Watykan zgromadził w swoich zbiorach ok. 1100 obiektów, których łączna waga wynosi blisko 150 kg.

Organizatorzy warsztatów oświadczyli podczas uroczystego otwarcia w poniedziałek, że ich celem było zgromadzenie w jednym miejscu kuratorów meteorytów i innych pozaziemskich obiektów z Europy, Ameryki Północnej, Rosji, Maroka i Japonii w celu omówienia najlepszych praktyk w zakresie dbania o kosmiczne kolekcje.

W trakcie konferencji swoimi doświadczeniami oraz wiedzą dzielili się pracownicy Instytutu Smithsona, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i Uniwersytetu Hassana II w Casablance, a także ośrodka przechowującego próbki zebrane przez japońską misję Hayabusa.

"Wspólnota kuratorów starała się spotkać się przez wiele lat. Warsztaty stanowią dla nas wspaniałą okazję i jestem podekscytowany i zadowolony, że Obserwatorium Watykańskie może zorganizować tak ważne wydarzenie"- powiedział jezuita Robert Macke, będący jednym z organizatorów warsztatów oraz kuratorem watykańskich zbiorów meteorytów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!