Reklama

Świat

Polska dołączyła do kosmicznej inicjatywy NATO

NATO, Ukraina, Kosinak-Kamysz
Autor. Jakub Borowski/Defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska podpisała ważny dokument, którego celem jest zwiększenie krajowych zdolności z zakresu rozpoznania satelitarnego.

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, zorganizowany w Waszyngtonie i odbywający się w 75. rocznicę utworzenia NATO, rozpoczął się we wtorek i potrwał do czwartku. W wydarzeniu, oprócz przywódców państw członkowskich organizacji, uczestniczli też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, szef MSZ Radosław Sikorski i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że jeszcze przed rozpoczęciem szczytu NATO, Polska podpisała ważny dokument dotyczący zwiększenia krajowych zdolności z zakresu rozpoznania satelitarnego. „(…) Druga kwestia dotyczy zwiększenia naszych zdolności w pozyskiwaniu zdjęć satelitarnych, w wykorzystaniu komponentu satelitarnego i koordynacji pomiędzy państwami. (…)” - skomentował wówczas Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz

Reklama

Jak wyjaśnia resort obrony, chodzi o porozumienie w sprawie Stałej Obserwacji w Przestrzeni Kosmicznej prowadzonej przez Sojusz (ang. Alliance Persistent Surveillance from Space - APSS), które podpisało już 17 państw, w tym Stany Zjednoczone. MON dodaje, że inicjatywa umożliwi Siłom Zbrojnym RP pozyskiwanie danych satelitarnych od innych członków oraz podmiotów komercyjnych. Z drugiej strony, „zaangażowanie Polski będzie stanowiło wkład w zdolności NATO, a jednocześnie pozwoli na uzupełnienie narodowych zdolności z zakresu rozpoznania satelitarnego”.

Alliance Persistent Surveillance from Space

Inicjatywa APSS, zapoczątkowana w 2023 r., nie polega na stworzeniu własnej floty satelitów w celu zbierania i dostarczania danych satelitarnych do państw zaanagażowanych w program. Celem jest wykorzystanie obecnych i przyszłych zasobów kosmicznych (rządowych i komercyjnych) krajów członkowskich, a następnie stworzenie „wirtualnej” konstelacji o nazwie Aquila.

Reklama

NATO poinformowało w swoim komunikacie, że obecnie program przeszedł do fazy wdrażania, w którym w ciągu następnych pięciu lat 17 państw członkowskich wniesie wkład o wartości równowartości ponad 1 miliarda dolarów na wykorzystanie komercyjnych i krajowych zasobów kosmicznych oraz rozszerzenie zaawansowanej eksploatacji pojemności.”

Na pomysł Allied Persistent Surveillance from Space Initiative duży wpływ miała trwająca inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która pokazała jak dużą rolę odgrywają systemy satelitarne w trakcie konfliktu zbrojnego. Dzięki infrastrukturze znajdującej się na orbitach okołoziemskich wojsko ukraińskie ma dostęp do szeregu danych wywiadowczych, usprawniających przeprowadzanie operacji przeciwko agresorowi.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej / NATO

Reklama

Komentarze

    Reklama