Reklama

Świat

Program Orion nękany opóźnieniami oraz rosnącymi kosztami

Ilustracja: NASA
Ilustracja: NASA

Raport opublikowany przez Government Accountability Office, organ nadzorczy Kongresu Stanów Zjednoczonych, wskazuje, że realizowany przez NASA program Orion Multi-Purpose Crew Vehicle, którego celem jest stworzenie załogowego statku kosmicznego do przeprowadzania misji załogowych na między innymi Marsa oraz planetoidy, boryka się z problemami skutkującymi opóźnieniami w harmonogramie prac oraz stale rosnącymi kosztami.

W raporcie opublikowanym przez GAO na początku maja wskazano, że moduł serwisowy, który opracowywany jest we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, okazał się komponentem dużo trudniejszym do przygotowania niż pierwotnie zakładano, co skutkowało to kilkukrotnym przesunięciem  terminu jego oddania. Ponadto ciągle istnieje ryzyko dalszego opóźnienia prac, które może wpłynąć na planowaną datę misji Exploration Mission-1 a tym samym Exploration Mission-2. Powyższe trudności wynikają między innymi z błędnego wyboru wykorzystywanych w produkcji modułu serwisowego materiałów, które nie przeszły rygorystycznych testów wibracyjnych. 

Szacuje się, że zaistniałe trudności techniczne oraz powstałe na ich skutek opóźnienia mogą doprowadzić do przekroczenia budżetu przeznaczonego na realizację misji Orion, którego wysokość wynosiła pierwotnie 11,28 miliardów dolarów. Jednocześnie na obecnym etapie prac dokłada  kwota, o którą pierwotnie zakładany budżet programu miałby ulec zwiększeniu, nie jest jeszcze dokładnie znana. NASA planuje przygotowanie zaktualizowanego oszacowania kosztów całkowitych do czerwca tego roku.

W grudniu 2017 r. NASA wskazała, że pierwszy start misji Exploration Mission-1 miałby odbyć się między grudniem 2019 roku a czerwcem 2020 r. Jednakże opóźnienia w pracach i tym samym brak  startu misji EM-1 we wskazanym terminie może negatywnie odbić się na terminową realizację misji EM-2, poprzez zmniejszenie ilości czasu pozostałego na jej przeprowadzenie po starcie EM-1.  

Pomimo powyżej opisanych trudności osoby odpowiedzialne za projekt w NASA zaznaczają, że wszystkie komponenty statku Orion powinny być gotowe na czas a misje Exploration Mission-1 oraz Exploration Mission-2 powinni zostać zrealizowane w ogłoszonych przez NASA terminach.

Reklama

Komentarze

    Reklama