Reklama

Świat

Putin odwiedził Chiny. Tematem rozmów również kosmos

Autor. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych/X

W ubiegłym tygodniu wizytę w Chinach złożył Władimir Putin. Rozmowy dotyczyły szeroko pojętej współpracy, która jak ocenił prezydent Federacji Rosyjskiej jest obecnie „głównym stabilizującym czynnikiem” na arenie międzynarodowej. Jak się okazuje, Putin poruszył również kwestie kosmiczne.

Współpraca rosyjsko-chińska jest widoczna na wielu płaszczyznach, również w kontekście przestrzeni kosmicznej. Doskonałym tego przykładem jest podpisanie w 2021 r. porozumienia dotyczącego projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS), która ma być konkurencją dla infrastruktury Zachodu w ramach amerykańskiego programu Artemis. Podczas ostatniej wizyty Putina w Chinach kwestie kosmiczne były jednym z poruszonych tematów.

Jak opisuje Wojciech Kozioł, młodszy redaktor portalu Defence24.pl, wizyta Putina w Chinach była pierwszą wyprawą po zaprzysiężeniu na kolejną kadencję prezydenta. W podpisanym oświadczeniu odniesiono się do stanowisk obu krajów w wielu sferach, np. gospodarki, obrony, Ukrainy, Tajwanu i kosmosu.

Reklama

Satelity, Księżyc i Mars

Podróż Putina do Chin wiązała się również z jego wizytą na Politechnice w Harbinie, gdzie spotkał się z kadrą akademicką oraz studentami. Jak informuje TASS, prezydent Rosji skomentował współpracę Rosji i Chin w zakresie programów satelitarnych i wymiany danych oraz wspólnych misji na Marsa i Księżyc.

Według Putina rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS oraz jego chiński odpowiednik BeiDou uzupełniają się wzajemnie i pozwalają na swobodną wymianę danych. Wspomniał ponadto o zakończonych pracach nad wydłużeniem życia satelitów i zapowiedział kolejne modyfikacje bez podania jednak dokładnych informacji.

Reklama

Szczątkowe, aczkolwiek ciekawe informacje zostały powiedziane w kontekście wspólnej inicjatywy budowy infrastruktury na Księżycu. Putin określił planowane projekty jako „kapitałochłonne, ale bardzo interesujące i obiecujące”. Pomimo braku doprecyzowania, możemy wysnuć pewne domysły.

Przykładem kapitałochłonnego projektu z całą pewnością może być księżycowy reaktor jądrowy, o którym wspomniał w ostatnim czasie szef Roskosmosu Jurij Borysow. Infrastruktura zostałaby zbudowana w latach 2033-2035o czym poinformowano w marcu br.

Pewną sugestią jest również wypowiedź wiodącego badacza w rosyjskim NTI Center Jewgienija Aleksandrowa, który w rozmowie z TASS zasugerował, że zaawansowane technologicznie materiały do statków kosmicznych nowej generacji mogą stać się jednym z rezultatów rosyjsko-chińskiego programu księżycowego.

Reklama

Zwieńczeniem spotkania ze studentami i kadrą akademicką była prezentacją testowego łazika marsjańskiego z technologią automatycznego rozkładania flagi. Zarówno strona chińska, jak i rosyjska potwierdziły chęć do wspólnej eksploracji Czerwonej Planety.

Opóźniony projekt stacji na Księżycu

Podpisanie porozumienia między państwami w 2021 r. stanowiło początek fazy rozpoznawczej projektu ILRS, która uwzględnia wykorzystanie wniosków naukowych z misji, tj. Chang’e 4 lub przeprowadzenie kolejnych - Chang’e 6 oraz 7.

Zadaniem Rosji jest natomiast realizacji misji Łuna 25-27. Faza rozpoznawcza powinna zakończyć się w 2025 r., ale już teraz pojawiają się opóźnienia wynikające z nieudanej misji Łuna 25 w sierpniu 2023 r. lub szacowanych datach startu kolejnych z tej serii. Warto ponadto zauważyć, że Rosjanie rozważają pewne modyfikacje dotyczące niektórych misji, które mogą jeszcze bardzie wpłynąć na obecne już opóźnienia.

Faza konstrukcyjna, według założeń z 2021 r., powinna rozpocząć się w 2030 r. Oprócz kolejnych misji naukowych, planowane jest dostarczenie dużej ilości cargo na powierzchnię Księżyca, a następnie budowa obiektów, w ramach pięciu misji z serii ILRS, w tym centrum dowodzenia, stacje badawcze lub instalacje energetyczne. Całość powinna powstać do 2035 r., a w dalszej kolejności nastąpi rozwój istniejącej placówki.

Reklama

Komentarze

    Reklama