Reklama

Świat

Richard Branson zawiesił rozmowy dotyczące miliardowej inwestycji Arabii Saudyjskiej

Ilustracja: Virgin Orbit via Facebook
Ilustracja: Virgin Orbit via Facebook

Richard Branson, twórca Virgin Group, do której należą firmy Virgin Galactic oraz Virgin Orbit, poinformował, że zawiesza rozmowy biznesowe z Arabią Saudyjską. Dotyczyły one przede wszystkim 1 miliarda dolarów, które królestwo chciało zainwestować w przedsiębiorstwa brytyjskiego biznesmena. Wszystko z powodu niewyjaśnionej sprawy zniknięcia Jamala Khashoggiego, saudyjskiego dziennikarza. Tureckie władze twierdzą bowiem, że Khashokggi został zamordowany i oskarżają władze Arabii Saudyjskiej o to, że to właśnie one są odpowiedzialne za jego śmierć.

Zgodnie z oświadczeniem brytyjskiego biznesmena opublikowanym w czwartek (11 października br.) na stronie internetowej Virgin Group, postanowił on zawiesić jakiekolwiek współprace z Arabią Saudyjską. Przed ostatnimi zdarzeniami związanymi z zaginięciem Khashoggiego, Branson był dyrektorem dwóch Saudyjskich projektów związanych z turystyką, a stworzona i prowadzona przez niego firma Virgin Group prowadziła rozmowy z Public Investment Fund of Saudi Arabia (PIF), które dotyczyły miliardowej inwestycji funduszu w przedsiębiorstwa należące do organizacji - Virgin Galactic oraz Virgin Orbit.

Obie firmy działają w przemyśle kosmicznym. Pierwsza z nich ma w niedalekiej przyszłości oferować kosmiczne loty suborbitalne, natomiast druga, założona zaledwie rok temu, ma skupić się na wynoszeniu niewielkich ładunków 200-300 kg na niską orbitę ziemi. To właśnie Virgin Orbit jest odpowiedzialna za budowę dwustopniowej rakiety LauncherOne, która od 2010 roku projektowana była w ramach działalności grupy Virgin. Oba przedsiębiorstwa, których dotyczyła inwestycja, cechują się na razie rzadko stosowanym sposobem wynoszenia statków, które zamiast z Ziemii startują lub mają startować z samolotów. Daje to większą prędkość początkową i wyższy pułap niż w przypadku startów z powierzchni Ziemi.

Powodem zawieszenia współpracy jest nadal niewyjaśniona sprawa Saudyjskiego dziennikarza — Jamala Khashoggiego, który 2 października tego roku wszedł do konsulatu generalnego Arabii Saudyjskiej w tureckim Stambule w celu uzyskania dokumentów niezbędnych do rozwodu. Turecka policja twierdzi, że Khashoggi nigdy nie wyszedł z budynku, ponieważ został w nim zamordowany na zlecenie rządzących królestwa. Władze Arabii stanowczo odrzucają ten zarzuty, nazywając je “bezpodstawnymi kłamstwami”.

Branson w oświadczeniu na stronie Virgin Group napisał, że potwierdzenie tego, co podobno zdarzyło się w Turcji, wyraźnie zmieniłoby możliwości biznesmenów z Zachodu do prowadzenia interesów z rządem saudyjskim. Zaznaczył on również, że poprosił o więcej informacji od władz Arabii Saudyjskiej oraz aby ustosunkowały się one do sprawy Pana Khashoggiego.

Reklama

Komentarze

    Reklama