Systemy Nośne
Rosjanie żegnają Protona. Rakieta przejdzie "na emeryturę"
W wywiadzie dla serwisu RIA Novosti nowy szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskomos Dmitrij Rogozin potwierdził plany zakończenia programu Proton.
Rosyjska rakieta Proton zaczęła latać w przestrzeń kosmiczną jeszcze zanim człowiek postawił stopę na Księżycu. Po raz pierwszy wystrzelona w 1965 roku, rakieta ta była początkowo zaprojektowana jako dopalacz dla dwuosobowych misji, których celem miał być Księżyc. Niektóre z pierwszych misji wykorzystujących rakiety Proton wyniosły w kierunku ziemskiego satelity żywe organizmy, w tym dwa żółwie.
Obecnie rakiety Proton produkowane są w Państwowym Produkcyjno-Badawczym Centrum Kosmicznym im. M. Chruniczewa w Moskwie, a następnie transportowane do miejsca startu na kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie. W tym ośrodku produkowane są także nowe rosyjskie rakiety typu Angara. Jednak według nowych planów produkcja Angary ma zostać przeniesiona do fabryki w Omsku na Syberii.
"Równoczesna produkcja przez Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa starych, jak i nowych typów ciężkich rakiet nieuchronnie doprowadzi do finansowego załamania się przedsiębiorstwa. Ciągłe wsparcie państwa jest niemożliwe i nieefektywne, dlatego musimy skoncentrować się na tym, co najważniejsze, i to jest rakieta Angara w lekkich, średnich, ciężkich i w przyszłości superciężkich konfiguracjach. " - uzasadnia zmianę lokalizacji produkcji prezes Roskosmosu.
Rogozin nie określił jednak dokładnej daty zakończenia produkcji rakiet Proton. Różne niepotwierdzone informacje pojawiające się rosyjskiej prasie wskazują, że może ono nastąpić między 2021 a 2025 rokiem. Szef Roskosmosu stwierdził natomiast, że agencja planuje „wyprodukować niezbędną liczbę rakiet Proton zgodnie z podpisanymi już kontraktami, a następnie zamknąć projekt." Dokładna liczba rakiet, które mają zostać jeszcze dostarczone zamawiającym nie jest jednak znana.
W wywiadzie z RIA Novosti Rogozin odniósł się także do niedokończonego rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzy moduły od lat ciągle znajdują się w fazie produkcji, a pięć istniejących modułów utknęło w przedłużonej fazie testów. "Postawiłem sobie za cel uruchomienie rosyjskiego segmentu ISS" – podsumowywane Rogozin.
Uhahany
Rusofilki podniecające się pochodzeniem von Brauna jak zwykle zapominają o tysiącach nazistowskich naukowców pracujacych po wojnie dla ZSRR i całych fabrykach V2 wywiezionych za Ural.Typowa \"amnezja\" u wielbicieli Rosji :)
chateaux
@Obserwator. Nie zapominaj o Helmucie Gröttrupie, prawej rece Von Brauna, wywiezionym wraz 5000 innych nazistowskich naukowcow i inzynierow z Nordhausen do podmoskiewskich Podliszek i tam razem z Korolowem pracujacym nad radzieckimi rakietami.
miotanie nie nie da
Stopień miotania się jankeskiego trollika Da..ena jednoznacznie wskazuje jaka przepaść dzieli w \"poważnej\" kosmonautyce Rosję i USA. Ale nie dziwmy się: cóż taka to jego praca.
Davien
Panie obserwator, wasze rakiety nie powstałyby bez pomocy pana Grottrupa, którego prace nad pociskami R-2/5 zostały wykorzystane przez Korolowa jako podstawa w pracach nad R-7 czyli i we wszystkich pózniejszych Sojuzach. Jak Korolow sam wział sie za rakiete to efekt był ciekawy(N-1) PS Oczywiście on Braun wg was konstruował też Space Shuttle Falcony, BFR czu SLS:))
Obserwator
\"rakiety czysto amerykańskie\"... Skojarzenia nasuwają się same, kiedy przypomnimy sobie o współtwórcy amerykańskiego programu lotów kosmicznych. Był nim o czym należy pamiętać - Wernher von Braun, członek hitlerowskiej partii NSDAP, oficer nazistowskiej formacji SS...
Davien
Do dyzurnego rusofila z Olgino: Bo znalezli sobie taniego taksówkarza, który wozi ich tam za ułamek kosztów dzięki czemu w spokoju dopracowuja swoje pojazdy załogowe i za rok Rosja wyleci i z tego segmentu. Podbnie z RD-180/181: bo sa to na tyle tanie silniki że opłaca się je kupic prywatnej firmie ULA a nie USA w Rosji przewieżć za Atlantyk, a i tak wychodzi taniej niz mieliby ten prościutki silnik staged combustion produkowac u siebie( były takie plany i padły przez cenę własnie) teraz ja zadam pytanie: Czemu Rosja mecząca sie ze starymi jak swiat silnikami na Protonach i Sojuzach( na tym RD-107 pamieta czasy R-7) nie uzywa tych \'cudownych\' RD-180/101, i dlaczego do swojej najnowszej Angary nie byli w stanie opracowac nowego silnika. tylko wzieli 1/4 RD-170??
mkmk
Nigdy nie zrozumiem rusofilskich mitów o wyższości rosyjskich silników rakietowych nad amerykańskimi w sytuacji gdy żadna rakieta napędzana rosyjskim silnikiem nie jest nawet na podium najmocniejszych rakiet świata (pierwsze dwa miejsca zajmują rakiety czysto amerykańskie)
tak pytam...
Do dyżurnych rusofobków: Dlaczego USA nadal zmuszone są kupować rosyjskie silniki rakietowe RD-180 i RD-181 oraz wysyłać na orbitę okołoziemską swoich astronautów na pokładach rosyjskich statków kosmicznych Sojuz MS? Proszę oczywiście o odpowiedź merytoryczną, a nie tylko propagandowe banały.
rozbawiony wiadomo kim i czym
\"buahahaha\"... Jest takie mądre polskie przysłowie: \"Poznać głupiego, po śmiechu jego\". Powiedzenia tego używają Polacy w sytuacji, gdy czyjś śmiech wydaje się niestosowny i głupawy. Znaczenie tego przysłowia jest jednak niezrozumiałe dla tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji. A tak przy okazji, to po raz kolejny zwrócę uwagę na fakt, że wyświechtane propagandowe slogany i zgrane socjotechniczne chwyty nie są w stanie zastąpić argumentacji merytorycznej. Również jednak taka zdawałoby się oczywista oczywistość nie trafia do ograniczonej świadomości co poniektórych... ;-)
POLAK
buahahaha ! do Daviena to wam ruskie daleko - do pięt mu nie dorastacie - punktuje waszą propagandę i wiedzę jak w szkole :P I chociaż byście pękli ze złości, to faktów nie zakrzywicie - nic nie macie , w niczym nie możecie konkurować, a te wasze złomy to wiecie gdzie możecie sobie ... :P
W
Szczyt rosyjskiej myśli technicznej-prymitywna rakieta napędzana trujacą hydrazyną,pozbawiona systemów autodestrukcji co prawie doprowadziło do tragedii kilka lat temu gdy zboczyla z kursu i uderzyła w ziemię niedaleko gapiów,z beznadziejną statystyką wypadkowości (1 na 10 startow zakonczony klapą) oraz od 2 do 4-krotnie mniejszym udźwigu na orbite geotransferową od rakiet amerykańskich.
Davien
Do towarzyszy Rafał/voodoo/Yaro: No dawno tak się nie usmiałęm :) Panie Yaro Rosjanie maja antycznego Sojuza czyli rozwojówke R-7 i to wszystko, Angara miałą dwa loty testowe iod tamtej pory cisza o niej zapadła, czyzby podzieliła los Energii?? Rafał jak nie masz argumentów to po co głos zabierasz i kłamiesz do tego, Akurat obecnie rakiety USA bija na głowę nie tylko to co Rosja ma ale i to co ma w planach za 50 lat wiec powodzenia kłamczuszku:) voodoo Sojuz to rozwajowa wersja rakiety R-7 którą leciał Gagarin wiec tak jest o wiele starszy od Protona ale jak zwykle musiałes sie osmieszyc:) Angara to taki Yeti, podobno istnieje ale nikt o niej nie słyszał od lotów testowych, Energia rdzewieje po dwóch lotach z czego jedynie jednym udanym wiec panie voodoo... Panie Rafał, Proton miał 414 startów z czego 367 udanych, zawodnośc rzędu 10% swiadczy ze istotnie żadna inna rakieta nosna nie była tak awaryjna.
Piotr
no w końcu kolejny ruski złom na emeryturze - do trolla Rafal - podaj chociaż jedne przykład czegokolwiek co jest ruskie lepsze od zachodniego ? może samochód jakiś , tv, komputer, smartfon, radar , noktowizor cokolwiek co nie jest wyrabiane cepem i młotem ? :P:P:P
bender
@yaro: ale dokładnie w jakiej technologii czy obszarze badania kosmosu Rosjanie są najlepsi na świecie? Może chociaż komercyjnie? Też nie? No to w czym?
Rafal
Stare nie stare, 400+ startow niezly wynik, czy ktos ma podobny?
Rafal
Davien czy naprawde twoje zycie sklada sie tylko z tego ze co amerykanskie to najlepsze, naprawde szkod mi Ciebie.
Voodoo
Do Davien....Rozbawiasz tu towarzystwo non stop widzę.....poczytaj sobie dokładnie co to Proton co to Sojuz...co to Energia....i co to Angara....Sojuz starszy od Protona???.....nieźle się ubawiłem....TU22M jest starszy od M-50....to Twój tok myślenia
yaro
@Davien jak zwykle pisze z dostarczonej kartki. Do dziś mamy dwa starty Angary w wersji lekkiej i ciężkiej i oba starty udane. Rosjanie mają Sojuza który wynosi ludzi. Mając Angarę i Sojuza @Davien obecnie są najlepsi na świecie.
AAK
Szkoda ale wiadomo technologia idzie do przodu - można przypuszczać że następca będzie następne 50 lat wynosić ludzi i ładunki. Dziś mija 40 lat od lotu Polskiego kosmonałty Hermaszewskiego ...
Davien
To że rezygnuja z przestarzałego Protona to nic dziwnego ale w ten sposób zostaja tylko z jeszcze starszym Sojuzem, bo te nowe Angary to na razie taki duszek, niby je budują ale nikt zadnej nie widział:)
Polanski
Czyli powoli zwijamy się z Kosmosu?