Reklama

Świat

Ruble wystrzelone w kosmos. 23 mln USD zdefraudowano przy budowie kosmodromu Wostocznyj

Fot. Roskosmos
Fot. Roskosmos

Moskiewski sąd skazał cztery osoby za defraudację 1,3 miliarda rubli przy okazji budowy centrum kosmicznego Wostocznyj. Sprzeniewierzona kwota to równowartość 23 milionów dolarów amerykańskich.

Jak podała agencja AFP winnych skazał sąd moskiewski dla dzielnicy Simonowski. Wyrok zapadł 21 lutego 2018 r. Czworo skazańców dopuściło się łącznie sprzeniewierzenia publicznych pieniędzy w kwocie 1,3 miliarda rubli, co odpowiada mniej więcej 23 milionom USD.

Wśród winnych jest trzech mężczyzn i jedna kobieta. Wszyscy pracowali w firmach, które budowały Wostocznyj. Dostali wyroki skazujące na 8, 6, 5,5 oraz 4,5 roku więzienia.

Budowa kosmodromu Wostocznyj ma w zamyśle pozwolić Moskwie uniezależnić się od centrum kosmicznego Bajkonur, położonego na terenie Kazachstanu. Proces powstawania nowej rosyjskiej bazy dla startów pojazdów kosmicznych napotkał po drodze wiele problemów i opóźnień. Szacuje się, że całościowe koszty budowy centrum Wostocznyj to między 5,3 a 7,1 mld USD.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!