Reklama

Świat

Topole na cokoły. Rosjanie upamiętniają rakiety balistyczne

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o planach zbudowania pomnika, na cokole którego będzie postawiona mobilna wyrzutnia międzykontynentalnej rakiety balistycznej systemu „Topol”. Nie poinformowano jednak, jaki napis znajdzie się na cokole i czy będzie przy nim wystawiana warta honorowa.

Stawianie starego sprzętu wojskowego na statycznych wystawach w jednostkach wojskowych jest stałym elementem krajobrazu wojskowego – również w Polsce. Są to jednak najczęściej czołgi, armaty lub statki powietrzne. Najoryginalniejszymi pomnikami wydawały się być okręty podwodne, ale jak się okazuje, nie w Rosji.

Zadecydowano tam bowiem, że w Permskiej Suworowskiej Szkole Wojskowej zostanie zbudowany pomnik z samobieżną wyrzutnią rakiet balistycznych „Topol”. Kompleks ten ma stać się personifikacją mobilnej grupy Strategicznych Sił Rakietowych. Być może to właśnie dlatego wybrano wyrzutnię, która wcześniej byłą rzeczywiście wykorzystywana w dyżurach bojowych.

Rosjanie swój nowy monument już zakwalifikowali jako „miejsce pamięci”. Zgodnie z oficjalnym komunikatem ministerstwa oborony „Topol ma utrwalić na wieki pamięć o twórcach atomowej broni rakietowej, symbolizując wkład rosyjskich, strategicznych sił rakietowych (RWSN) w zapewnienie obrony i bezpieczeństwa kraju i być wyrazem hołdu dla trudu wojskowych rakietników wszystkich pokoleń”.

Być może to właśnie dlatego zadecydowano też, że „balistyczny” pomnik ma zostać tak umieszczony, aby był maksymalnie widoczny z dowolnego miejsca w szkole.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!