Reklama

Świat

USA: budżet dla Sił Kosmicznych poniżej oczekiwań

Fot. United States Space Force (@SpaceForceDoD) /Twitter

Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął projekt ustawy o finansowaniu obronności na 2024 r., zakładający środki w wysokości 825 mld USD. Kwota obejmuje również budżet dla Sił Kosmicznych USA, które otrzymają około 29 mld USD. Pomimo wzrostu w stosunku do 2023 r., oczekiwania były zdecydowanie wyższe.

W nocy z 22 na 23 marca br. czasu lokalnego zakończył się chaos związany z wydatkami na obronność w Stanach Zjednoczonych na 2024 r. W piątek za ustawą budżetową zagłosowała Izba Reprezentantów, lecz przed końcem dnia nie zdołał zrobić tego Senat, ze względu na trwający przez większą część dnia impas w sprawie głosowania nad ewentualnymi poprawkami. Ostatecznie, chwilę po północy udało się tego dokonać.

Głosowana ustawa przewiduje ponad 1,2 biliona USD wydatków na działalność siedmiu resortów: obrony, spraw zagranicznych, bezpieczeństwa krajowego, skarbu, pracy, edukacji oraz zdrowia. Kwota przeznaczona na obronność to 825 mld USD, w tym około 29 mld USD dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (US Space Force).

Reklama

Oczekiwania w stosunku do kwoty na obronność były zdecydowanie inne. Propozycja Białego Domu zakładała budżet w wysokości 842 mld USD, w tym około 30 mld USD dla Sił Kosmicznych USA. Z powyższego wynika, że amerykańskie Space Force otrzymają 1 mld USD mniej niż wnioskowano.

Czy jest się czym martwić?

Wydatki na Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych są regularnie zwiększane od początku powstania tego elementu sił zbrojnych w 2019 r. Przedstawiciele amerykańskiego wojska podkreślają, że aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom i tym samym zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa narodowego, wzrost wydatków na ten cel musi być kontynuowany.

W 2020 r. Siły Kosmiczne USA otrzymały 40 mln USD na rozpoczęcia swojej działalności. W porównaniu z następującymi latami kwota wydaje się być śmiesznie niska. W 2021 r. - ponad 15 mld USD; 2022 r. - blisko 18 mld USD. W grudniu 2022 r. Kongres USA przyjął projekt ustawy budżetowej na rok fiskalny 2023 r., z której szczególnie zadowolone powinny być Siły Kosmiczne USA - 26,3 mld USD! W 2024 r. Space Force otrzymają zatem ponad 2 mld USD więcej.

Reklama

Jako priorytet na najbliższe lata od dawna wskazuje się przede wszystkim zwiększenie zdolności obrony przeciwrakietowej, w tym m.in. modernizację satelitów śledzących w obawie przed rosnącymi zdolnościami Chin oraz Rosji, wspieranie komercyjnych zdolności wynoszenia w przestrzeń kosmiczną, koordynację w realizowaniu działań z innymi dowództw oraz wprowadzenie jednolitego systemu zarządzania personelem, a także przejście na duże konstelacje małych satelitów i zwiększenie częstotliwości ich wystrzeliwania.

Wizja przyszłości

W ostatnim czasie pojawił się również wniosek Pentagonu dotyczący budżetu na rok fiskalny 2025, który zakłada kwotę blisko 850 mld USD, w tym 29,4 mld USD dla Sił Kosmicznych USD. Sprawa została skomentowana przez Franka Kendalla, sekretarza Sił Powietrznych USA, który określił kwotę jako „akceptowalną”, ale nie optymalną. Pozwoli ona na realizację szeregu programów, natomiast nie ułatwi powiększenia przewagi nad zdolnościami przeciwnika, szczególnie Chin.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama