Reklama

Świat

Wznowienie lotów indyjskiej rakiety PSLV. Ładunek z polskim wkładem

Rakieta PSLV-XL na stanowisku startowym. Fot. ISRO / isro.gov.in
Rakieta PSLV-XL na stanowisku startowym. Fot. ISRO / isro.gov.in

Indyjska agencja kosmiczna ISRO z powodzeniem wznowiła loty swojej flagowej rakiety, PSLV, z której nie korzystano od czasu nieudanej misji z września ubiegłego roku. Rakieta odpalona 12 stycznia br. wyniosła na orbitę rodzimego satelitę obserwacji Ziemi Cartosat-2F oraz 31 mniejszych satelitów w charakterze ładunku dodatkowego. Jednym z nich był fiński nanosatelita ICEYE-X1, który powstał przy udziale polskiej firmy Creotech Instruments.

Pierwsze po dłuższej przerwie odpalenie rakiety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) nastąpiło o godzinie 04:59 czasu polskiego (CET) w dniu 12 stycznia 2018 roku. Czterostopniowy pojazd w swojej najcięższej wersji XL wystartował z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota. Misja, zarejestrowana jako PSLV-C40, umożliwiła wyniesienie 32 satelitów na orbitę heliosynchroniczną o pułapie sięgającym 505 km nad powierzchnią Ziemi.

Czytaj też: Awaria indyjskiej rakiety z zapasowym satelitą GNSS na pokładzie

Jako pierwszy rozmieszczono ładunek podstawowy – mierzącego 2,4 m indyjskiego satelitę obserwacji Ziemi CartoSat-2F o masie 712 kg, będącego częścią rodzimej konstelacji obrazowania Ziemi o przeznaczeniu zarówno cywilnym, jak i militarnym. W dalszej kolejności uwolniono 31 lekkich instrumentów o łącznej masie sięgającej 600 kg. Znalazł się wśród nich wyprodukowany przez fińską firmę ICEYE prototypowy nanosatelita ICEYE-X1, przy którego budowie pracowali m.in. polscy specjaliści ze spółki Creotech Instruments.

Czytaj też: Powstaje konstelacja mikrosatelitów SAR. Elektronika z Polski

Niepozorna aparatura w posiadaniu fińskiego przedsiębiorstwa stanowi punkt odniesienia dla budowy całej konstelacji lekkich satelitów obserwacji Ziemi, korzystających z technologii syntetycznej apertury radarowej (SAR). W ciągu kolejnych 5 lat zakładane jest umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej od 20 do nawet 30 składników systemu ICEYE. W polskich zakładach stworzono do tej pory instalację elektroniczną, która weszła w skład pierwszego satelity tej serii. Creotech Instruments obsługuje jednak nie tylko sam proces produkcji satelity, ale bierze także udział w etapie projektowym, obejmującym ustalenie szczegółów technicznych dotyczących zasad funkcjonowania podzespołów i elektroniki sprzętowej.

Czytaj też: Rekord świata. Indie wystrzeliły 104 satelity podczas jednej misji

Reklama
Reklama

Komentarze