Reklama

Świat

ZEA: Ponad cztery tysiące chętnych by zostać astronautą

Ilustracja: mbrsc.ae
Ilustracja: mbrsc.ae

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń od chętnych do zasilenia pierwszego w historii tego kraju korpusu astronautów. Pierwsi reprezentanci ZEA mają szansę polecieć w przestrzeń kosmiczną w 2021 r.

Początkowy etap rekrutacji, polegający na zebraniu zgłoszeń od osób potencjalnie zainteresowanych kosmiczną karierą, trwał w Emiratach od grudnia 2017 do marca 2018 r. Jak poinformowało Mohammed bin Rashid Space Centre (MBRSC), zgłosiło się około 4022 kandydatów. Najmłodszy chętny ma 17 lat, zaś najstarszy 67. 34% z nich to kobiety.

Wstępną selekcję przeprowadzi specjalnie powołany do tego celu komitet. Ci, którzy przejdą do kolejnego etapu, będą przechodzić rozmaite testy psychologiczne i sprawdzające ich zdrowie fizyczne.

Do końca 2018 r. wybrane zostaną cztery osoby, które utworzą pionierski korpus astronautów ZEA (UAE Astronauts Team). Wyłonieni astronauci będą następnie przez ponad trzy lata odbywać cykl szkoleń, tak podstawowych, jak i zaawansowanych.

W ramach owych treningów reprezentanci ZEA będą wysyłani do różnych światowych ośrodków szkolenia astronautów, a w dalszej kolejności mają odbywać misje na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prawdopodobnie od 2021 r. członkowie UAE Astronauts Team będą brać udział w misjach kosmicznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!