Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Szef Europejskiej Agencji Kosmicznej odwiedził warszawski Instytut Lotnictwa

Fot. ILOT
Fot. ILOT

Instytut Lotnictwa (ILOT) gościł delegację z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Gościem głównym wizyty był dyrektor generalny ESA, Johann-Dietrich Woerner. Jest to pierwsza wizyta dyrektora najważniejszej europejskiej instytucji kosmicznej w Instytucie Lotnictwa.

Celem wizyty delegacji ESA w Polsce było odwiedzenie wybranych podmiotów, w których realizowane są projekty ESA.

W Instytucie Lotnictwa obecnie realizowanych jest 6 projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej:

  • Pre-qualification of aluminum-free solid propellant
  • Assessment of High Performance Green Propellants
  • High Temperature Oxidation-Proof Advanced Structures for Future Rocket Engines
  • Catalyst bed for 1N class HTP thruster
  • Green Reignitable Throttleable Engine Study
  • Hydrogen Peroxide Storability/Compatibility Study

Podczas spotkania z dyrekcją i przedstawicielami Centrum Technologii Kosmicznych delegaci ESA zapoznali się działalnością Instytutu Lotnictwa w zakresie technologii napędów satelitarnych i rakietowych, teledetekcji oraz technologii kompozytowych. Częścią spotkania były także wizyty w laboratoriach. Przedstawiono między innymi postępy w dziedzinie rozwoju silników na dwuskładnikowe ciekłe materiały pędne wykorzystujące nadtlenek wodoru jako utleniacz oraz wyniki prac nad silnikami do deorbitacji satelitów. Dyrektor generalny ESA potwierdził znaczenie tych projektów dla Agencji i całego europejskiego przemysłu.

Z ramienia ESA w delegacji uczestniczyli: Johann-Dietrich Woerner – dyrektor generalny, Kai-Uwe Schroegl – dyrektor ds. rozwoju i strategii, Chiara Manfletti – doradca, Cristina Gianopappa – kierownik ds. politycznych oraz Maria-Gabriela Sarah – koordynator ds. ryzyka w departamencie planowania strategicznego i kontroli.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podczas spotkania w Instytucie Lotnictwa reprezentowali: Robert Nowicki – wicedyrektor w departamencie innowacji oraz Anna Nałęcz-Kobierzycka – naczelnik wydziału polityki kosmicznej w departamencie innowacji.

Źródło: ILOT

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!