Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

USA kodyfikują zasady zarządzania ruchem obiektów kosmicznych

Fot. NASA
Fot. NASA

W poniedziałek 18 czerwca podczas zebrania Narodowej Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej w Białym Domu Donald Trump podpisał dyrektywę Space Policy Directive-3 (SPD-3), w której uregulowane zostały zasady zarządzania ruchem obiektów kosmicznych przez amerykańskie podmioty.

Space Policy Directive-3 jest kolejnym aktem prawnym po Space Policy Directive-1 oraz Space Policy Directive-2, których głównym celem jest uregulowanie określonych aspektów wiążących się z eksploracją oraz wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej przez amerykańskie podmioty.

Nowa dyrektywa ma na celu zmniejszenie rosnącego zagrożenia odpadami kosmicznymi, co leży we wspólnym interesie wszystkich krajów zaangażowanych w eksplorację przestrzeni kosmicznej. SPD-3 zawiera wytyczne, dzięki którym Stany Zjednoczone będą mogły osiągnąć pozycje lidera w zapewnianiu bezpiecznego środowiska kosmicznego w miarę wzrostu liczby komercyjnych i cywilnych przewozów kosmicznych. Określa ona także wytyczne dla organów państwowych dotyczące skuteczniejszego zarządzania ruchem kosmicznym dzięki nowym działaniom.

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzanych mocą przepisów SPD-3 jest przeniesienie kompetencji do koordynowania usług związanych z zarządzaniem ruchem obiektów kosmicznych do Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych. Wcześniej zadanie to realizowane było przez Departament Obrony USA.

"Mamy nadzieję, że zmiana ta będzie skutkować bardziej przyjaznym dla użytkownika podejściem Departamentu Handlu" – komentuje zmianę Scott Pace, pełniący obowiązki sekretarza wykonawczego Narodowej Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej. "Ufamy, że operatorzy dostaną szybsze i dokładniejsze informacje" – dodaje.

NASA w opublikowanym oświadczeniu wyraziła poparcie dla zmian, które niesie za sobą SPD-3. "NASA popiera odważny kierunek Białego Domu w tworzeniu zrównoważonej i ukierunkowanej polityki kosmicznej, która wzmacnia przywództwo Ameryki w eksploracji przestrzeni kosmicznej" – komentuje podpisanie SPD-3 przez Donalda Trumpa Jim Bridenstine, pełniący od kwietnia tego roku funkcję Administratora NASA.

„SPD-3 bazuje na ciągłych postępach w realizacji SPD-1, która jest katalizatorem amerykańskiej dominacji w eksploracji przestrzeni kosmicznej poprzez stworzenie podwalin do powrotu ludzi na Księżyc przy pomocy komercyjnych i międzynarodowych parterów oraz SPD-2, która ma stwarzać pewność prawną dla przedsiębiorców co do możliwości pozyskania kapitału na rozwój amerykańskiej gospodarki w kosmosie” – czytamy dalej w opublikowanym oświadczeniu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!