Wiceminister Ociepa o potrzebie satelitarnej samodzielności Polski. „Zapadły decyzje…” [Space24 TV]

26 czerwca 2021, 15:08

Wśród głównych przedstawicieli polskiego rządu obecnych na zorganizowanym 22 czerwca br. otwarciu satelitarnej stacji naziemnej firmy EXATEL (teleportu satelitarnego polskiej spółki Skarbu Państwa) - był wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. W wypowiedzi udzielonej redakcji Space24.pl, Sekretarz Stanu w MON odniósł się nie tylko do przedmiotu samego wydarzenia, ale również kierunku dalszych działań związanych z rozwijaniem własnego potencjału satelitarnego Polski, w które resort obrony ma trwale się angażować.

Wiceminister Marcin Ociepa podkreślił na wstępie, że powstanie teleportu satelitarnego firmy EXATEL wpisuje się w szerszy kontekst ambicji Polski związanych z rozwojem zdolności satelitarnych – idących m.in. w stronę budowy własnej konstelacji instrumentów obserwacji Ziemi. Jak uzasadnił, celem jest konieczne zabezpieczenie suwerenności i niezależności narodowej w kontekście różnych potrzeb i zagrożeń, które ujawniają się obecnie zwłaszcza w przestrzeni walki informacyjnej. „Ta inwestycja jest […] przykładem na to, że państwo polskie postanowiło wziąć byka za rogi i odpowiedzieć skutecznie na te wyzwania” – stwierdził przedstawiciel MON.

Ta inwestycja, konkretnie, jest przykładem na to, że jesteśmy w stanie rozwiązywać nasze problemy skutecznie, pod warunkiem współpracy – po pierwsze, międzyresortowej, a po drugie między sektorem administracji publicznej a sektorem prywatnym. Ta współpraca administracji, rządu z przemysłem, mówiąc wprost, może przynosić takie rezultaty jak ten teleport.

Wiceminister Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Dalej wiceminister odniósł się do szerszego przekroju narodowych działań i planów nastawionych na pozyskanie niezbędnego potencjału satelitarnego. Podkreślił w tym miejscu potrzeby związane z niezależnymi zdolnościami satelitarnej obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej. Ociepa zaznaczył, że aktualne zaspokajanie tych potrzeb z wykorzystaniem oferty usług zewnętrznych – choć zazwyczaj spełniających oczekiwania – nie ma charakteru stałego i jest uzależnione od „zmieniających się okoliczności międzynarodowych”.

Zapadły decyzje polityczne o tym, że będziemy mieli własny satelitarny system obserwacji Ziemi – nasz narodowy, a także narodowego satelitę łącznościowego; to jest absolutny 'must'. […] Zadanie zostało przed nami postawione – my, jako resort obrony narodowej na to odpowiadamy, ale potrzebujemy tutaj przemysłu, potrzebujemy innych resortów. […] Wierzę, że do roku 2023 będziemy mieli tutaj pierwsze bardzo konkretne rozwiązania.

Wiceminister Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Na koniec wiceminister Ociepa odniósł się do pytania o skalę krajowej gotowości do zapewnienia technicznego zaplecza przemysłowego w procesie pozyskiwania najpotrzebniejszych zdolności satelitarnych. „Niewątpliwie potrzebujemy zwiększyć kompetencje polskiego sektora kosmicznego – tego przemysłowego, tego prywatnego, w tym także państwowego” - stwierdził. „Dla nas niewątpliwie EXATEL w tym sensie jest pierwszym partnerem do wielu przedsięwzięć – po pierwsze, ze względu na to, że to spółka Skarbu Państwa, spełniająca bardzo określone kryteria, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zrozumienie interesu państwa, ale także ze względu na kompetencje” – podkreślił wiceminister Ociepa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
50/50
niedziela, 27 czerwca 2021, 06:41

Świetne wiadomości.

zeneq
niedziela, 27 czerwca 2021, 15:54

Jakie wiadomości? Bo ktoś z MON tak powiedział? Mówimy o tym samy MON który bez dekady analiz nie kupi nowej rolki papieru toaletowego która nie ma atestów i pieczątek wszystkich krajowych i unijnych instytutów. A wam się marzy satelita za dwa lata? To tylko ślepa "wiara Sekretarza Stanu" że w 2023 będą w MON "rozwiązania" czyli czytaj - ewentualne decyzje co do spodziewanych analiz a nie jak się to komu wydaje coś na orbicie.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:51

Kupi kupi.

A.J. from San Diego, California
niedziela, 27 czerwca 2021, 15:17

So far it's only talk and plans. You guys are very good at that. I would even say the best in the world. Money talks. Let's see what happens down the field.

X
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:06

To polityczne postękiwanie ? 6 lat się zbierali, poczekaj jeszcze 6, albo raczej 16 ;)))

say69mat
niedziela, 27 czerwca 2021, 05:47

@defence24: Zapadły decyzje polityczne o tym, że będziemy mieli własny satelitarny system obserwacji Ziemi – nasz narodowy, a także narodowego satelitę łącznościowego; to jest absolutny 'must'. ... w skrócie 'd'e-mail. com ;))) Tak, na marginesie, co słychać w temacie kompetencje w zakresie lotniczego rozpoznania elektronicznego, skoro już sięgamy w kosmos??? Czy aby amerykańskie RC135, RC26, E11, E9, E8 będą w stanie zabezpieczyć elementarne potrzeby łańcucha dowodzenia SZRP???

6 lecie niepodległej myśli dało efekt
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:14

Myślisz że coś z tego będzie ?, w bieżącej dekadzie ;)))

say69mat
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 12:08

Nasi specjaliści od obronności wpadli na rewelacyjny w swojej prostocie patent. Aby oprzeć potencjał rozpoznania lotniczego, w tym radioelektronicznego o samoloty F35. Zasadniczy problem związany z tego typu rozwiązaniem sprowadza się do kwestii, że każdy rodzaj informacji gromadzonej w wyniku analizy spektrum emisji radioelektronicznej wymaga obróbki. I - o ile - USAF dysponują pokaźnym potencjałem platform lotniczych, zdolnych do tego typu opracowania na pokładzie samolotu. O tyle, w przypadku naszego kraju niezbędny jest transfer zgromadzonych przez F35 informacji do naziemnego centrum analitycznego. Sęk w tym, że amerykanie doskonale rozumieją, że tego typu ośrodki naziemne, w rejonach przyfrontowych, narażone są na automatyczną eliminację we wstępnej fazie konfliktu. Stąd na wyposażeniu USAF znajduje się cały szereg maszyn zdolnych do gromadzenia i analizy zgromadzonych danych. Zdolnych do pobierania paliwa w powietrzu, czyli poniekąd niezalanych od ośrodków naziemnych. czyli doskonale rozumieją rolę mobilności w odniesieniu do dynamiki konfliktu militarnego. Polscy dowódcy i politycy tego typu wiedzy nie zdołali przyswoić.

Tweets Space24