Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Zapowiedź Nowej Polityki Innowacyjności MON. W tle projekty kosmiczne

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej [gov.pl]
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej [gov.pl]

Wraz z dokonanym 31 lipca uroczystym podpisaniem porozumienia o współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz, Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło założenia Nowej Polityki Innowacyjności. Wśród tych wyeksponowanych znalazł się punkt dotyczący realizacji własnej polityki kosmicznej.

W ogólnym wymiarze, Nowa Polityka Innowacyjności MON postuluje znaczące zwiększenie udziału sektora badań i rozwoju oraz zaawansowanych technologii inżynieryjnych w realizacji zamówień na rzecz bezpieczeństwa i obronności. „Chciałbym podkreślić, że w ramach struktury ministerstwa powstanie Departament Innowacji, który będzie odpowiedzialny właśnie za działania. Te działania, których celem jest zwiększenie możliwości wykorzystania potencjału polskich ośrodków badawczych” – zaznaczył szef MON, Mariusz Błaszczak. „Chcemy także powołać do życia (…) forum na rzecz innowacyjności. Chcemy stworzyć jak najwięcej mechanizmów, które pozwolą wykorzystać potencjał badawczy” - podkreślił dalej.

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w MON, Marcin Ociepa podkreślił, że rozwój innowacji nie jest możliwy bez współpracy ośrodków naukowych, przemysłu i sił zbrojnych. „Sięgamy do potencjału polskich uczelni wyższych i polskiego przemysłu. Robimy wszystko, aby zbliżyć te światy - polskiej armii, coraz liczniejszej i coraz nowocześniejszej, polskiej nauki i polskiego przemysłu” - zadeklarował. „Bez tej współpracy nie ma innowacji. Innowacji nie da się zamknąć czy wytworzyć w jakimś wąskim kręgu, to wymaga wymiany informacji i wymiany doświadczeń” – argumentował wiceminister.

Przedstawiciel MON przypomniał też o powołaniu w resorcie funkcji Pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. Jak zapewniono, wskazuje to, że resort i polskie siły zbrojne traktują serio decyzję kierownictwa NATO o uznaniu przestrzeni kosmicznej za piątą domenę operacyjną wojsk. "To wyzwanie dla nas, któremu stawimy czoła" – zapewniono.

Sieć Badawcza Łukasiewicz, skupiająca 33 instytuty i ponad 4500 naukowców, zacieśni współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Naukowcy Łukasiewicza wraz z przedstawicielami MON mają wymieniać się doświadczeniami i informacjami dotyczącymi technologii możliwych do wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP. Co szczególnie godne podkreślenia w kontekście polityki kosmicznej, będą też współpracować przy realizacji projektów Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W tej sprawie 31 lipca 2020 roku szef resortu obrony Mariusz Błaszczak oraz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz,  podpisali list intencyjny.

List intencyjny w tym przypadku – inaczej niż zazwyczaj – nie tyle inicjuje przyszłą współpracę stron, co ją zacieśnia, organizuje i rozwija o nowe obszary. Jesteśmy jako Centrum Łukasiewicz z Ministerstwem Obrony Narodowej od miesięcy w stałym i bliskim kontakcie. Pracujemy wspólnie nad rozwiązaniami dla polskiej obronności i bezpieczeństwa, prezentujemy pomysły wspólnych projektów badawczych, a Instytuty badawcze skupione w – działającej od niewiele ponad roku – Sieci Badawczej Łukasiewicz mają wieloletnią historię współpracy z polskim wojskiem. Praca dla armii to praca dla bardzo wymagającego klienta. Dla klienta, który doskonale wie czego oczekuje, a oczekiwania ma wysokie. I taką współpracę – w reżimie wysokich standardów i skupienia na jakości – naukowcy Łukasiewicza lubią najbardziej.

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Jak zapewniono, efekty tej współpracy przyjmą postać inicjowanych projektów, inicjatyw, a nawet programów strategicznych – kończących się na różnych poziomach gotowości technologicznej produktów i systemów. Jako takie, mają przynieść poprawę stopnia samowystarczalności produkcyjnej Polski w wybranych obszarach technologicznych (m.in. mikroelektroniki, optoelektroniki i fotoniki, radioelektroniki, automatyki i autonomizacji, inżynierii materiałowej, technologii rakietowych) i realizacji procesu modernizacji technicznej SZ RP w wymiarze narodowym. Jak wskazano, jest to zgodne z założeniami najnowszej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród ważnych elementów wyszczególniono współpracę z Inspektoratem Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych na rzecz rozwoju technologicznego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, która ma polegać także na organizacji wspólnych przedsięwzięć popularyzujących wiedzę i świadomość naukowo-techniczną w Ministerstwie i Łukasiewiczu. MON z Siecią Badawczą będą współpracowały przy pozyskiwaniu środków wsparcia z programów unijnych, Komisji Europejskiej, ESA oraz EDA w obszarze technologii posiadających potencjał wykorzystania w Sił Zbrojnych RP.

Co podkreślono, MON prowadzi prace nad dokumentem określającym cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej.  Przewidywać ma  wykorzystanie potencjału nie tylko resortu obrony narodowej, ale również krajowych podmiotów naukowo-badawczych, kluczowych dla opracowania technologii na potrzeby polskiej armii i przemysłu obronnego. MON określi tutaj bloki technologii kluczowych dla Sił Zbrojnych RP, a także perspektywy i kierunki ich rozwoju.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/Sieć Badawcza Łukasiewicz

Reklama
Reklama

Komentarze