Polska
POLSA i Politechnika Rzeszowska podpisały umowę o współpracy
Polska Agencja Kosmiczna podpisała umowę o współpracy z Politechniką Rzeszowską. Jej celem jest wspieranie kształcenia kadr dla polskiego sektora kosmicznego, a także prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych oraz wspólny udział w programach europejskich.
Umowa została podpisana w dniu 4 marca 2016 r. przez prezesa POLSA, profesora Marka Banaszkiewicza i profesora Marka Orkisza, rektora Politechniki Rzeszowskiej podczas Dnia Informacyjnego Sektora Kosmicznego, który odbywał się w Rzeszowie. Przewiduje ona m.in. prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych oraz wspólny udział w sektorowych i regionalnych programach europejskich. Polska Agencja Kosmiczna zamierza również organizować we współpracy z Politechniką Rzeszowską cykliczne spotkania informacyjne takie jak seminaria, konferencje, szkolenia, które będą związane z sektorem kosmicznym.
Przy tej okazji prof. Marek Orkisz, rektor Politechniki Rzeszowskiej powiedział:
Podpisanie umowy o współpracy z Polską Agencją Kosmiczną to ważne wydarzenie dla regionu i miasta. Współpraca z PAK pozwoli na rozwój prac związanych z technologią kosmiczną i satelitarną. Prowadzimy kierunek lotnictwo i kosmonautyka. Wykształcimy więc absolwentów, którzy będą związani z inżynierią kosmiczną i satelitarną. Nasi studenci z tego kierunku rozwijają swoje pasje i zainteresowania m.in. w kołach naukowych. Efekty są widoczne, szczególnie na arenie międzynarodowej, ale również krajowej. Spektakularnym przykładem są studenci, którzy skonstruowali łazik marsjański Legendary III, który zajął pierwsze miejsce na zawodach University Rover Challenge rozgrywanych na amerykańskiej pustyni w stanie Utah.
Podczas bloku tematycznego Polskiej Agencji Kosmicznej w trakcie Dnia Informacyjnego Sektora Kosmicznego prezes POLSA prof. Marek Banaszkiewicz przedstawił cele i zadania Agencji, kładąc duży nacisk na wspieranie kształcenia kadr dla rozwijającego się polskiego sektora kosmicznego. Prof. Banaszkiewicz zwrócił przy tym uwagę na braki kadrowe po kierunkach związanych z technologiami kosmicznymi i zwrócił uwagę na potrzebę wspierania uczelni technicznych, które mają takie studia w swojej ofercie. Jedną z nich jest właśnie Politechnika Rzeszowska.
Polscy przedsiębiorcy narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników, którzy są rekrutowani przez zagraniczne przedsiębiorstwa. Potrzebujemy więcej absolwentów po kierunkach związanych z technologiami kosmicznymi i satelitarnymi, dlatego tak istotne dla Agencji jest wspieranie uczelni realizujących takie programy. Jednocześnie wspomagamy polskie firmy w ich staraniach o udział w projektach kosmicznych realizowanych m.in. przez ESA. Również po to, aby dobrze wykształceni absolwenci naszych uczelni mieli szansę uczestniczyć w wymagających, innowacyjnych przedsięwzięciach realizowanych przez polskie firmy i instytucje.
Celem rzeszowskiej konferencji było zaprezentowanie możliwości współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej i jej rzeszowskiego oddziału z przedsiębiorcami oraz placówkami naukowo-badawczymi z Rzeszowa, a także regionu Polski Południowo-Wschodniej.
Źródło: POLSA